Mnoho lidí platí každému, jen ne sobě. Respektive platbu sobě odkládají na později. Později, až na to úplně zapomenou nebo si už nemají z čeho zaplatit. Dělají to všichni, tedy až na pár výjimek, včetně mě. Proč má placení sobě smysl? Tak na to se podíváme nyní, přeji příjemné čtení.
Finanční rezerva
představuje peněžní prostředky, které máte k dispozici pro případ nečekané nepříznivé situace (ztráta zaměstnání, dlouhodobá pracovní neschopnost, neočekávané výdaje…). Jinými slovy, jsou to peníze, které aktuálně nepotřebujete. Ale máte je kdykoliv v případě potřeby k dispozici. Ať už v bance v investicích, nebo pod polštářem.
Na vytvoření dostatečné rezervy potřebujete čas. A samozřejmě být disciplinovaní a vytrvalí. Odkládat si každý měsíc po výplatě určitou částku pro sebe zní jednoduše. No mnoho lidí padne právě na této jednoduchosti. Pokud začnete s odkládáním, v žádném případě nemůžete polevit. Vypěstujete si zvyk a až pak je to velmi jednoduché.
Kolik tedy odkládat?
Je to různé a záleží to samozřejmě od peněz. Jaký je Váš příjem, jak s ním hospodaříme a jaké výdaje máte. Odborná literatura doporučuje odkládat alespoň 10%. S tím souhlasím. Je to minimální úroveň. Pokud si sestavujete vlastní rozpočet, tak určitě víte některé vlastní výdaje snížit. V takovém případě klidně můžete odkládat i více. No vždy minimálně zmíněných 10%.
Dostatečnou rezervu máte vytvořenou tehdy, pokud jste schopni v případě nepříznivé situace uhradit všechny své dosavadní výdaje alespoň po dobu šesti měsíců. Tedy v případě ztráty zaměstnání, nemoci nebo jiných neočekávaných událostí víte žít jako kdyby se nic nestalo celých šest měsíců (minimálně).
Rezerva má jen jeden úkol. Pomoci Vám v případě, že nastane neočekávaná situace. Peníze si nevažte na dlouhé období. Spíše je ukládejte do produktů, které nevyžadují vázanost resp. jen velmi krátkou vázanost (běžné účty, spořící účty, krátkodobé termínované vklady). Je to jen na Vás.
Pokud již máte vytvořenou dostatečnou rezervu, tak jste si určitě vypěstovali i zvyk odkládat si. Určitě se ho nyní nezbavujte a pokračujte v ukládání i nadále. Vždyť peněz není nikdy dost.
TIP: Víte kdy se vám rezervy taky hodí? Například když budete budovat svůj vlastní byznys
[…] si automatický převod na spořicí účet ve výši 10% z Vašeho příjmu. Jinými slovy zaplaťte nejprve sobě. Minete jen to, co Vám zbylo a hlavně si začnete vytvářet rezervu na horší […]