Hodnota Kryptopeněz ze vzduchu

0 155
5/5 - (1 vote)

Cena za jeden Bitcoin se dostala v době psaní tohoto komentáře na hranici 6000 dolarů. Ti, co si trhaly vlasy, že nenakoupili při 200 dolarech, si dnes trhají vlasy, že nenakoupili při 2000 dolarech.

Ale kromě růstu cen na prakticky celém kryptotrhu, který vykazuje známky pokročilé davové psychózy, se odehrála i jiná událost. Bitcoin se 1. srpna rozdělil.

Kryptopeníze ze vzduchu

Vzhledem k stoupající výpočetní náročnosti v síti a kvůli tomu se prodlužujícím transakčním časem v komunitě rozběhla diskuse o změnách ve fungování Bitcoinu.

V komunitě vznikly dva hlavní názorové proudy, které vedly k tomu, že v zmíněný srpnový den proběhl tzv. „Hard fork“.

Technické detaily si snadno dohledáte. Pro laického vlastníka Bitcoinu je podstatné, že najednou se stal vlastníkem dvou měn – „klasického“ Bitcoinu a Bitcoin Cash.

Finančně velmi příjemná situace – dokud kurz Bitcoinu se prakticky nepohnul, nový Bitcoin Cash se okamžitě začal obchodovat řádově ve stovkách dolarů.

Výdělek bez pohnutí prstem

Vlastník jednoho bitcoinu si tak bez pohnutí prstem během sekundy přilepšil o stovky dolarů, protože v peněžence či na burzovním účtu měl najednou novou a velmi hodnotnou kryptoměnu vedle té staré. Kde se vzala tato hodnota „ze vzduchu“?

Přečtěte si: Návod, jak si koupit Bitcoin rychle a jednoduše pomocí kreditní karty

Rozdvojení Bitcoinu však ve skutečnosti nebylo nic, co by se na kryptotrhu nestalo již stovky krát. Jednalo se jen o technicky jinak provedenou verzi ICO – Initial Coin Offering, tedy „úvodní nabídku mincí“, pokud se mám pokusit o překlad.

Podobnost s akciovým termínem Initial Public Offering není náhodná. Tak jako majitel firmy nabízí její akcie prvotním investorům s příslibem budoucích výhod, stejně tak nové kryptoměny přicházejí na trh a bojují o zájem kapitálu.

Hodnota z očekávání investorů a spotřebitelů

Jejich hodnota tak není ze vzduchu, ale z očekávání investorů a spotřebitelů (toto rozdělení se při kryptoměně dělá jen velmi těžko). Motivace mohou být takříkajíc užitkové.

Například v případě Bitcoin Cash jsou to hladší transakce, u jiných kryptoměn větší anonymita, či lehčí integrace do různých systémů. Nemusí se to omezovat na funkci peněz.

Přes blockchain lze distrubuovat vlastnická práva k různorodým projektům. Přes ICO se financoval například nový internetový prohlížeč Brave.

V první polovině roku 2017 investice přes ICO sumou 1,25 miliardy dolarů překonaly částku tradičné andělské investice a seed venture kapitálu a staly se tak hlavní finanční silou pro Startup v jejich rané fázi existence.

 

Motivace jsou ale i spekulativní, tedy očekávání, že později najdu někoho, kdo bude za danou kryptoměnu ochoten zaplatit více, než já.

Tím se jejich hodnota neliší od hodnoty akcií, domů, a čehokoliv jiného, ​​co oceňuje trh. Pouze v případě kryptoměn bude spekulační složka ceny asi podstatně vyšší než v případě bot.

Leave A Reply

Your email address will not be published.

Chcete být informováni o nejnovějších akčních půjčkách na email?

Co získáte