D. Trump se bude muset po Obamacare vzdát i dalších předvolebních slibů

0 186
4.7/5 - (3 votes)

Vítězství Donalda Trumpa v nedávných amerických prezidentských volbách mnoha ekonomů a tržních analytiků zaskočilo. Finanční trhy se totiž řídili podle předvolebních průzkumů a dosavadní tradice, že voliči se v případě vyrovnaných sil, vždy raději přiklonili k již známému kandidátovi.

V současnosti je hodnotit vliv překvapivého výsledku na finanční trhy ještě příliš brzy. Historická data říkají, že výkon akciového indexu S&P 500 bývá mnohem vyšší, když na prezidentské židli sedí kandidát z Demokratické strany.

Donald Trump však nepatří mezi běžné republikánů. Jeho hospodářská politika je založena na protekcionismu a také na keynesiánsék dívání se na ekonomiku.

Bezprostřední otázkou však je, které sliby ze svého předvolebního programu se bude nový prezident snažit uskutečnit. Vidíme, že svého závazku o zrušení Obamacare již ustoupil. Co však další?

Pokud by se Donald Trump držel svého ambiciózního plánu masivní investovat v infrastruktuře, bude mít na americkou ekonomiku a tím pádem i na akciové trhy, pozitivní vliv.

Na druhou stranu pokud se rozhodne pro protekcionistická opatření proti Číně, která nákupem impozantního množství státních dluhopisů financuje obrovský americký deficit, může to vyvolat hospodářskou válku, která přinese USA nižší růst a vyšší nezaměstnanost.

Hlavním úkolem Donald Trumpa bude zabránit nové recesi, do níž by USA mohly spadnout v nejbližší době. Od poslední recese už totiž prošlo 35 čtvrtletí, a je jen jedno období, které bylo v nedávné historii úspěšnější.

Bylo to 42 kvartálů s ekonomickým růstem za dob prezidentování Ronalda Regana. Je proto vysoce pravděpodobné, že prezidentování Donalda Trumpa vážně poznačí klesající ekonomická aktivita v USA.

Přečtěte si: Vítězství Donalda Trumpa přinese vyšší ceny ropy a zlata, oslabí mexické peso a posílí ruský rubl

Nedávné ekonomická data už potvrzují blížící se konec amerického hospodářského cyklu. Recese tedy už čeká za rohem. Jediným řešením v této situaci, by mohly být právě opatření v keynesiánském stylu, které by nalili do ekonomiky nové peníze. Vytvořilo by to však další tlak na rozpočtový deficit, který se tak dostane na nové rekordní úrovně.

Jelikož ten je masivně financován zahraničními investory, zejména z asijských zemí, nový prezident nebude mít jinou možnost, než se vzdát protekcionistických opatření vůči Číně.


Autor: Christopher Dembik, hlavní ekonom Saxo Bank
Zdroj: Saxo Bank

Leave A Reply

Your email address will not be published.

Chcete být informováni o nejnovějších akčních půjčkách na email?

Co získáte