FFF investice – přehled výhod a nevýhod

1 241
4/5 - (2 votes)

Klasický investor ve formě úspěšného podnikatele, nebo poskytovatele venture kapitálu nemusí být vždy tou jedinou cestou, jak můžete financovat své podnikatelské sny. Především ve světě dominují takzvané FFF investice, které jsou zkratkou tří slovíček: family-friends-fools. Pokud je volně přeložíme, jedná se o typ investic, kdy nám peníze poskytne rodina, přátelé, nebo blázni. U nás se této cesty stále obáváme, jelikož nechceme narušit rodinné vztahy, a to ať už se byznys nevydaří, nebo naopak bude růst.

Na druhou stranu dodejme, že získat takovou investici je nejjednodušší. A to proto, že vás vaše okolí dobře zná, ví o vašich nápadech, spolehlivosti, nebo houževnatosti a snaze něco dokázat. Máte tak lepší vyjednávací pozici, než u neznámého investora. A to můžeme označit za první klíčovou výhodu. Bude jich však mnohem více.

Složit se může více osob

U běžných investic, které využívají venture kapitál a private equity je obvykle využíváno jedné, maximálně dvou osob, které následně vstoupí do firmy. FFF investice jsou založeny spíše na přátelském přístupu, díky čemuž se může hravě složit více lidí. Jelikož jde o okruh vašich známých, pravděpodobně nebudou trvat na okamžitém zapsání do obchodního rejstříku jako společníci firmy. Bude jim stačit vaše slovo, nebo dohoda o tichém společenství. Tedy dohoda o tom, na co budou mít v případě úspěchu firmy nárok. Toto pozitivum jasně směřuje k tomu, že můžete peníze získat od více osob. Zvláště u větších částek je to nesporná výhoda. Proč? Zde jsou důvody:

  • Každý investor nese menší riziko
  • Vysoká šance na zkompletování celé sumy
  • Možnost zapojení více zkušených lidí do chodu firmy

Financovat lze řadu podnikatelských nápadů

Další z výčtu pozitiv se týká, toho, že se FFF investice hodí na skutečně velké množství různých podnikatelských nápadů. Co v posledních letech dominuje, to je online podnikání. Jde o projekty, které jsou spojeny se světem internetu. Jejich výhodou je potřeba celkově nižšího kapitálu, jelikož hlavní náklad tvoří ve většině případů programátorské práce a náklady na marketing. Druhou oblastí, ve které jsou FFF investice jako doma, jsou podnikatelské záměry lokálního charakteru. Především snaha o ekologické pěstování, ruční výrobu, nebo o unikátní přístup k životu jsou nejenom často finančně podporovány, ale vše je také poptáváno stále více budoucími zákazníky. Navíc jde o spojení reálných, hmatatelných věcí a oblasti, kde všichni investoři žijí.

Pozor na zhoršení vztahů

Zmínit musíme i možná negativa, se kterými jsou FFF investice spojovány. Velmi často jde o zhoršení osobních vztahů. A je jedno, zda se nápad vydaří, nebo nevydaří. Pokud bude úspěšný, patrně vám investoři budou závidět a zároveň budou litovat, že nedali více, aby měli vyšší firemní podíl. To se může výrazně podepsat na vašem následném jednání s nimi. Osobní vztahy však zhorší také neúspěch. I když do daných investic jde každý s již očekávaným rizikem, když skutečně nastane, budou vše klást za vinu jenom vám samotným. Jsou i situace, kdy po vás budou chtít peníze vrátit.

Vše nejlépe písemně

I když jde o rodinu a přátele, kterým můžete věřit, v oblasti byznysu platí, že co není písemně, na to není ideální spoléhat. Už na samotném začátku je třeba ujasnit si, kdo jaký podíl za jak velkou investici dostane. Podmínky by měly být pro každého stejné. Také je dobré písemně sepsat všechny:

  • Povinnosti investorů
  • Nároky investorů
  • Rozhodovací pravomoci investorů

Již velké množství začínajících podnikatelů se přesvědčilo o tom, že vést firmu jako kamarádský spolek bylo cestou do záhuby. Navenek a v rámci firemní kultury takoví být můžete. Vše je ale třeba podložit nezbytnými smlouvami, které budou zárukou, že váš podnik bude šlapat jako hodinky. Pokud smlouvy nemáte, je to problém.

Požádat si není snadné

Posledním negativem je určitě samotná žádost o peníze. Zatímco cizí osobě řekneme bez rozpaků, v rámci naší rodiny nebo našich blízkých už to tak jednoduše nejde. Přirozeně zapomeňte na emaily či telefony, jelikož základem je osobní kontakt. Při něm od A do Z vysvětlete, co máte v plánu a co potřebujete. I když to může na první pohled vypadat snadně, opak je pravdou. Říci si o peníze je jedním z nejsložitějších rozhodnutí, které jenom můžeme během našeho života udělat. Zvláště, když je to někdo z okruhu našich nejbližších. Pokud to zvládnete, považujte to za další úspěšný krok za vaším snem.

Líbil se vám článek o FFF investice - přehled výhod a nevýhod, sdílejte

1 Comment
  1. […] spojena. Tato oblast investic se označuje písmeny FFF. Daná zkratka v sobě skrývá slova family-friends-fools. Na tomto konceptu se realizovalo velké množství nápadů. Je navíc cestou, kde se potvrdí, […]

Leave A Reply

Your email address will not be published.

Chcete být informováni o nejnovějších akčních půjčkách na email?

Co získáte