Kde a jak najít investora pro svůj byznys?

0 352
Rate this post

Nápad na podnikání není vše. Je pravdou, že mnoho úspěšných firem, vzniklo doslova na koleni, s minimálními finančními prostředky v kapsách zakladatelů. Dodat ale musíme, že s dostatečným kapitálem jde start mnohem lépe. V některých odvětvích jsou peníze dokonce nezbytností. Mluvíme o oblastech, jako je:

  • Nákup a prodej
  • Výroba a skladování
  • Obchod a distribuce

Ne každý má dostatečný kapitál našetřen. Podívejme se proto na cesty, jak najít investora, který může potřebné peníze poskytnout.

Business plán je základ

Než se s kýmkoliv zkontaktujete, je nezbytné mít svůj nápad na papíře. Je jedno, zda potřebujete velkou, nebo drobnou investici. Potencionální investor vám do hlavy nevidí, nezná vaše plány, ani představy. Vše je proto nezbytné sepsat do podoby podnikatelského plánu. Ten je uceleným dokumentem, který charakterizuje váš nápad, dotýká se jeho silných i slabých stránek, stejně jako zahrnuje to nejdůležitější – plánované zisky. A kdo jich spolu s vámi může dosáhnout?

Zkuste to v okruhu svých známých

Ideální cestou je oslovit své známé. Pokud ve vás vidí člověka, který je cílevědomý, má úspěch a dokáže něčeho dosáhnout, budou se s vámi chtít svést na jedné vlně. A to i přes možná rizika, která jsou s investicí spojena. Tato oblast investic se označuje písmeny FFF. Daná zkratka v sobě skrývá slova family-friends-fools. Na tomto konceptu se realizovalo velké množství nápadů. Je navíc cestou, kde se potvrdí, zda si za nápadem skutečně stojíte. Tedy že dokážete riskovat peníze nejenom vaše, ale i vašich nejbližších. Praxe bývá taková, že se na konkrétní nápad skládá hned několik lidí, kteří se následně stanou klasickými, nebo v rámci zjednodušení administrativy takzvanými tichými společníky ve firmě.

Podnikatelské inkubátory jsou hitem

Co je podnikatelský inkubátor? V podstatě prostředí určené všem začínajícím, nebo méně zkušeným podnikatelům. Nejčastěji je spojeno s různými technologickými, nebo univerzitními centry. Cílem takového inkubátoru je především poskytnutí podpory. Začínající podnikatel může udělat mnoho chyb, kterých se právě při této cestě může vyvarovat. Daný směr doporučujeme i v případě, že nutně investici nehledáte. Proč? Jelikož můžete získat:

  • Levné prostory pro vaše podnikání
  • Rady zkušených podnikatelů z podobných oblastí
  • Dostatek odborníků na právo, účetnictví a další byrokracii

Kromě toho se řada inkubátorů specializuje i na možnost finanční pomoci. Ta může být různého rázu, s ohledem na vaše nápady. Většinou se jedná o online projekty, které spolknou desítky nebo stovky tisíc. Problémem nemusí být ani přihláška s něčím hmatatelným.

Jak najít klasického investora?

Vraťme se ještě na chvíli ke zmíněným inkubátorům, jelikož i zde můžete s některým z odborníků navázat takovou spolupráci, která vyústí soukromým poskytnutím peněz. Rázem jste získali svého prvního investora. Ne vždy je tato cesta jediná. Důležité je najít si kontakt na ty pravé osoby, nebo i společnosti, které rizikový kapitál nabízejí. Hledat můžete jak pod pojmy, jako jsou investice a investování, ale oblastí vašeho zájmu je i venture kapitál či private equity. To vše jsou pojmy související s financováním nejenom rozjíždějících-se projektů.

Doporučujeme též číst zajímavé blogy a rozhovory s byznysmeny, kterým se úspěšný start povedl. Proč? Jelikož často zde zazní právě jméno osoby, která byla spojena s potřebným kapitálem. Díky internetu už není problémem dohledat konkrétní kontakt a začít s mnohdy složitým a zdlouhavým jednáním. Pokud vytrváte, může to přinést požadované ovoce.

Skutečně investora chcete?

Mnozí zájemci o financování svého podnikání vidí v investorech jenom osobu, která jim může nabídnout peníze. To je jeho pozitivní podoba. Má ale i tu druhou. Za daný kapitál bude logicky něco chtít. Obvykle to bývá podíl ve firmě, který je o to větší, čím větší riziko investice nese. Desítky procent jsou naprostým standardem. Ve chvíli, kdy získáte potřebné peníze, se jako podnikatelé loučíte s několika desítkami procent vašeho budoucího zisku. A to navždy.

Proto si položme otázku, zda investora skutečně potřebujete, nebo zda ho vůbec chcete? Mnohdy je lepší nést riziko na vlastních bedrech a zkusit bankovní úvěr. Získat ho můžete nejenom na základě vašich současných příjmů, ale můžete ho získat třeba i na základě zástavy nemovitosti, nebo právě díky vašemu precizně napsanému business plánu. Ten je nezbytný v oblasti podnikatelských úvěrů. I když se musíte smířit s mnohdy nemalou úrokovou sazbou, nezapomínejte na to, že bude téměř vždy nižší, než podíl investora. Zisk, stejně jako rozhodovací pravomoci ve firmě zůstanou jenom vám!

Líbil se vám článek kde a jak najít investora pro svůj byznys, sdílejte

Leave A Reply

Your email address will not be published.

Chcete být informováni o nejnovějších akčních půjčkách na email?

Co získáte