Obchodování na burze nevydělává, aneb nejbohatší lidé světa nepocházejí z burzy

0 237
Rate this post

Pokud Vás zajímá především finanční profit, v tom případě je lépe se zaměřit na jiný obor, jako jsou akce. Totiž nejbohatší lidé světa nevydělali obchodováním na burze nebo investováním do akcií.

Zacházení s penězi a jejich protáčení na burzách vypadá na první pohled jako skvělý způsob pro lidi, kteří si „chtějí nahrabat“. Opak je ale pravdou a mnoho lakomců si při pádu z akciového kolotoče narazí nos.

Jak přišli ke svému kapitálu nejbohatší lidé světa?

Zajímavým ukazatelem je seznam nejbohatších lidí na světě. Netvrdím, že cílem člověka by mělo být umístění se v tomto seznamu. Je ale velmi zajímavé podívat se na obory, v nichž vydělali ti nejúspěšnější na světě.

Seznam nejbohatších osobností napoví, které odbory jsou finančně zajímavé. Pokud je obchodování na burze skvělý způsob pro zbohatnutí, neměli by v seznamu nejbohatších lidí figurovat především akcioví spekulanti a investoři?

Opak je pravdou. V seznamu 100 nejbohatších lidí světa dominují jména z technologického sektoru, oděvnictví, maloobchodu a dalších oborů vzdálených od akciové burzy na míle daleko.

Nejbohatší člověk světa Bill Gates zbohatl na vybudování softwarové firmy Microsoft. Jeff Bezos založil Amazon (původně dělal v hedge fondu, ale pak si raději založil knihkupectví). Larry Page a Sergey Brin patří ke Googlu. Němec Georg F. W. Schaeffler vydělal na kuličkových ložiscích, Stefan Persson na prodejně s oblečením H & M.

Další obory v top 100 nejbohatších lidí světa jsou farmacie, filmový průmysl, nemovitosti, výroba počítačů, bankovnictví, internet a tak dále.

Třetím nejbohatším člověkem světa je Warren Buffett se svým investičním konglomerátem Berkshire Hathaway. Buffett se však nevěnuje rychlým burzovním spekulacím, aby rychle dosáhl zisk.

Je to podnikatel s velkým pochopením pro fungování firem a několikrát se potvrdily jeho špičkové manažerské schopnosti. Ze světa profesionálních investorů a finančníků na seznamu pak dlouho nikdo není, až na 29. místě George Soros a dále následují:

31. Carl Icahn,

34. Prince Alwaleed Bin Talal Alsaud,

60. Ray dali,

76. James Simons,

85. Abigail Johnson.

Ze seznamu 100 nejbohatších lidí světa patří pouze 7 mezi profesionálních investorů. Označili byste to za vysoce lukrativní obor, který má pouze 7% lidí v top 100? Za spekulantů by se z těchto lidí daly označit dokonce pouze 4, tj. 4%.

Pro příklad, jako jsou spekulace těžké, vzpomenu snad nejlepšího ekonoma dnešní doby. Ray dali založil jeden z největších investičních fondů na světě, spravuje stovky miliard dolarů institucím. Jeho fond Bridgewater zaměstnává 1200 lidí.

Dali vybudoval středně velkou firmu s cílem pochopit ekonomii do morku kostí. Investiční filozofií Bridgewater je alokovat finance tak, aby neztrácely na hodnotě za každého počasí. Kapitál je alokován napříč kontinenty, komoditami, akciemi, dluhopisy a dalšími instrumenty.

Cílem je neprodat, ať už bude recese, expanze nebo třeba hyperinflace dolaru. Ray DALI je špičkový odborník s armádou analytiků za zády. Na seznamu zabírá šedesátá místo s 16 miliardami dolarů a jeho fond dosahuje zhodnocení v jednotkách procent ročně.

Oproti tomu Warren Buffett zaměstnává v korporátních kancelářích Berkshire Hathaway pouze 24 lidí a přesto je třetím nejbohatším člověkem na světě. Buffett je však světově jedinečná osobnost a těžko se někomu podaří jeho úspěch zopakovat.

Seznam nejbohatších lidí světa samozřejmě není bez chyb, protože mnoho nejbohatších lidí své jmění skrývá.

Bývalý indonéský prezident Mohamed Suharto je označován za největšího příjemce úplatků v historii lidstva a údajně si takto přišel na 15-35 miliard dolarů. Na seznamu chybí.

Stejně tak není na seznamu Ferdinand Marcos, bývalý prezident Filipín, který si údajně přišel nelegálně cestou k 5-10 miliardám dolarů.

Pokud Vám jde jen o peníze, vyhněte se akciové burze širokým obloukem. Začněte podnikat nebo se věnujte politice v některé rozvojové zemi.

Pro koho je burzovní obchodování vhodné?

Spekulace je vhodná například pro lidi, které baví zkoumat data v Excelu a odhalovat zákonitosti chování trhů. Hodnotové investování vyhovuje lidem s citem pro byznys a chutí přicházet na to, jak podniky fungují a co je pro úspěch firmy důležité.

Dobří investoři mají zalíbení v přečtení výsledků hospodaření firem. Programátoři mají samozřejmě blízko k automatickým obchodním systémem. Úspěch na burze nelze předem predikovat. Kdybyste se chtěli stát účetním, můžete si přesně nalinkovat cestu a pokud ji absolvujete, je výsledek jistý.

Nemusíte být nejlepší účetní na světě, ale uživíte se a můžete v tom být dobrý. Obchodování na burze je jiné. Někteří analytici studují akce celý život, a přesto se nestanou úspěšnými investory.

Proto byste měli nacházet zalíbení v samotné cestě, abyste nelitovali ztraceného času, kdyby se náhodou nedostavily vytoužený cíl.


Zdroj: ako-investovat.sk

Leave A Reply

Your email address will not be published.

Chcete být informováni o nejnovějších akčních půjčkách na email?

Co získáte