Vítězství Donalda Trumpa přinese vyšší ceny ropy a zlata, oslabí mexické peso a posílí ruský rubl

0 163
4/5 - (1 vote)

Ještě do včera panující nejistota týkající se jména 45. prezidenta Spojených států je již minulostí. Do Bílého domu s nejvyšší pravděpodobností nastoupí kontroverzní republikánský kandidát Donald Trump. Jeho triumf přináší trhům mnohé nejistoty a rizika.

V první řadě je třeba vzdát hold americkému volebnímu systému. Ještě před dvěma lety by si nikdo netroufl tvrdit, že Donald Trump bude zvolen prezidentem USA. Dnes sledujeme, že se z něj stal politický lídr. Pro Spojené státy se otevírá pozitivní budoucnost.

Možných scénářů se nabízí hned několik. Lze očekávat propad mexické měny vzhledem k slibům budoucího prezidenta o výstavbě hraniční zdi proti nelegálním imigrantům.

Současný kurz vůči dolaru by mohl krátkodobě devalvovat z hodnoty 18,5 až na nové maximum a prorazit hranici 20,0. Trump chce navíc znovu jednat o podmínkách sdružení NAFTA, což bude mít na mexický akciový trh negativní dopad. Nejlepší způsob investování je do místních ETF.

V duchu protekcionistického hesla „Amerika na prvním místě“ lze bezpochyby očekávat uplatnění obchodních bariér a obrat americké zahraniční politiky dovnitř. Geopolitickou mapu světa se určitě pokusí vyplnit silní hráči na čele s Ruskem a Čínou.

Vzhledem k Trumpovým nadějím na spolupráci s Ruskem v Sýrii lze očekávat sblížení obou zemí. Pokud nový prezident bude trvat na ukončení sankcí, může dojít k výraznému posílení kurzu rublu vůči dolaru pod hodnotu 60.

V Evropě by mohli Trumpova vítězství přinést posílení pozic protivládních populistů v mnoha zemích. V Itálii by se tím zvýšilo riziko porážky premiéra Renziho v prosincovém referendu o reformě ústavy.

Na domácí půdě se nepochybně oslabí centrální banka FED, kterou Trump dlouhodobě viní z nečinnosti a podpory kapitálových bublin.

Přečtěte si: Kdo je Donald Trump

Nejistota panuje i ohledně budoucích cen ropy. Vzhledem k eskalaci Trumpová protimuslimských projevů podporujících napětí na Blízkém východě, který je pro citlivost ropných cen klíčový, bychom mohl očekávat i nárůst. Osobně však očekávám spíše pokles ceny ropy díky masivní těžbě břidlice.

Ostatní komodity jako zlato a jiné drahé kovy by měly růst, zlato dokonce k rekordním hodnotám. Důvodem je očekávaná nejistota investorů pokoušejících se ukrýt své peníze. Krátkodobě šokován akciový trh se zřejmě vzpamatuje až ve střednědobém horizontu, kdy akcie posílí slibovaná reforma zdanění velkých firem.


  • Autor: Pavel Drahotský, ředitel Saxo Bank pro ČR, Slovensko a Maďarsko
  • Zdroj: Saxo Bank
Leave A Reply

Your email address will not be published.

Chcete být informováni o nejnovějších akčních půjčkách na email?

Co získáte