Registr dlužníků 2 – Díl 8.

1 1 748
5/5 - (2 votes)

Poslední článek o registrech dlužníků mi nepřišel úplně vyčerpávající, připravila jsem tentokrát snad už kompletní seznam institucí i s případnými členy.

 

Mnohým z vás se už určitě stalo, že jste přišli do banky nebo nebankovky a žádali jste o půjčku, či úvěr. Nakonec Vám však nebyla půjčka schválena. V posledních letech se to stává značnému množství klientů. Banky i nebankovky mají totiž k dispozici různé registry dlužníků a mnoho zvás je právě v registrech zapsáno. Často se říka, že jsem v registu a to by napovídalo, že je jenom jeden. Není tomu však tak. Je jich hned několik.

Do registrů se zapisují klienti, kteří měli v minulosti, či v současnosti problém splácat některé ze svích závazků. Nejčastěji to bývají právě půjčky, splátky hypoték, nezaplacené platby za operátora…

Bankovní registr klientských informací (BRKI)

Existuje od roku 2002. Jak už jeho název napovídá, jeho prostřednictvím si české banky vyměňují informace o bonitě a důvěryhodnosti svých klientů.

Aktuální uživatelé BRKI:
Česká spořitelna, Československá obchodní banka, GE Money Bank, HVB Bank Czech Republic, Komerční banka, Živnostenská banka, Raiffeisenbank, eBanka, Hypoteční banka, Citibank, Českomoravská stavební spořitelna, Stavební spořitelna České spořitelny, Wüstenrot – stavební spořitelna, BAWAG Bank CZ, Wüstenrot hypoteční banka, Raiffeisen stavební spořitelna, HYPO stavební spořitelna, Modrá pyramida stavební spořitelna, Volksbank CZ a Oberbank AG pobočka Česká republika.

Nebankovní registr klientských informací (NRKI)

Vznikl v roku 2004. Slouží ke vzájemnému informování věřitelských subjektů o údajích vypovídajících o bonitě, důvěryhodnosti a platební morálce jejich klientů. Na rozdíl od prvního, tento není exklusivní jen pro banky.

Aktuální uživatelé BRKI
ČSOB Leasing, GE Money Auto, GE Money Multiservis, CAC LEASING, SantanderConsumer Finance, ŠkoFIN, s Autoleasing, Leasing České spořitelny, Renault Leasing CZ, D.S. Leasing, Credium, Toyota FinancialServices Czech, PSA Finance Česká republika, s Autoúvěr, S MORAVA Leasing, UNILEASING, D. S. Leasing Full service a Agro leasing J. Hradec.

Úskalí registru dlužníků 

Tento problém se týka především zájemců o hypotéku. V úvěrovém registru je vidět limit vašich kreditních karet. Tento limit Vám banky počítají jako možnou splátku, kdy je Váš měsíční příjem snížen o 10% z výše vašich úvěrových limitů z kreditních karet.

Další registry dlužníků

EUCB (eucb.info)

Název vypovídá, že European Union Credit Bureau se snaží být registrem s větším územním působením. Zatím však funguje jen v 8 okolitých státech. V ČR, Polsku, Lotišsku, Litviě, Ukraině, Slovensku a Bielorusku.

CERD (www.dluznik.cz)

Jedná se o evidenční systém shromažďující informace o subjektech, které včas nebo vůbec neplní své závazky. Systém je pod dohledem státní správy a patří do čtveřice systémů v ČR shromažďující údaje o neplatících subjektech pod dohledem Úřadu pro ochranu osobních údajů (ÚOOU). Je rozsahem největším systémem v ČR v orientaci na dlužníky a bývá využíván zejména k:

  • legálnímu nátlaku na dlužníka své závazky hradit a dále se nepředlužovat
  • prevenci před rizikovou operací s nebonitním klientem (fakturace, výběrová řízení, zaměstnanecký poměr, atd..)

Tento systém využívají nejen státní instituce – Města a Obce, ale také leasingové společnosti, banky, firmy i živnostníci. V neposlední řadě využívá tento systém také Police ČR. Hlavně v rámci dohledávání nesplacených závazků u osob vyšetřovaných pro podezření z trestné činnosti.

CBCB (www.cbcb.cz)

Společnost CBCB – Czech BankingCreditBureau, a.s. byla založena za účelem provozování Bankovního registru klientských informací, tak aby CBCB mohla být společností, prostřednictvím které se banky budou vzájemně informovat o „… záležitostech, které vypovídají o bonitě a důvěryhodnosti jejich klientů“, jak umožňuje zákon o bankách.
Zákon ustanovil, že banka (banky) má mít ve vlastnictví tuto instituci, a tak v současnosti má společnost pět hlavních akcionářů, kterým jsou nejsilnější banky na českém finančním trhu:
Česká spořitelna, a.s.
Československá obchodní banka, a.s.
GE Money Bank, a.s.
UniCredit Bank Czech Republic, a.s.
Komerční banka, a.s.

LLCB (www.llcb.cz)

Na rozdíl od předchozích dvou registrů je tento nebankovní registr zájmovým sdružením právnických osob, který však vznikl za podobným účelem, a to za účelem zajistit a zprostředkovat informace mezi institucemi tak, aby došlo ke správnému posouzení klientů a nedošlo k problémům, které poplynou z věřitelství. Zakládajícími institucemi tohoto zájmového sdružení jsou:
ČSOB Leasing, a.s.
GE Money Auto, a.s.
GE Money Multiservis, a.s.
UniCredit Leasing CZ, a.s.
SantanderConsumer Finance a.s.
ŠkoFIN s.r.o.
Leasing České spořitelny, a.s.
s Autoleasing, a.s

SOLUS (www.solus.cz)

Druhým nejvýznamnějším zájmovým sdružením právnických osob na poli registrů je právě SOLUS, neboli Sdružení na Ochranu Leasingu a Úvěrů Spotřebitelům. Jako i ostatní registry, má i tento za úkol snížit potenciální riziko věřitelů a zamezit tak vzniku nedobytných či problémových pohledávek.

Chcete přeci jen půjčit i přesto, že jste zapsání v registru dlužníků? Zkuste si přejít seznam seriozních poskytovatelů, který do většiny registů nenahlíží

Chci vidět přehled seriózních nebankovních poskytovatelů půjček

TIP: Chcete se dozvědět jak požádat o smazání z registrů?

 

Líbil se vám článek, sdílejte

1 Comment
  1. […] Registr dlužníků 2 – Díl 8. […]

Leave A Reply

Your email address will not be published.

Chcete být informováni o nejnovějších akčních půjčkách na email?

Co získáte