Jak na žádost o smazání z registru dlužníků

15 15 916
4.3/5 - (6 votes)

V předchozím článku jsme si vyjmenovali jednotlivé registry dlužníků (neplatičů). Prozradili jsme si, kdo za jednotlivými registry stojí i to na jakém území působí. Zjistili jsme, že je poměrně jednoduché se v jednotlivých registrech ocitnout, že často stačí nezaplacená faktura za paušál nebo zpožděná splátka hypotéky. Představte si teď situaci. Vaše finanční situace se zlepšila a podařilo se vám splatit všechny pohledávky a hříchy mládí. Chcete se usadit a požádáte proto o hypotéku. Tu vám však jedna banka za druhou zamítá. Důvod? Stále máte záznam v některém registru. Co teď?

Je možné smazání z registru dlužníků?

Být v těchto registrech je pro firmy i soukromé osoby samozřejmě vrcholně nežádoucí. Hlavně pokud si dotyčný potřebuje vzít jakoukoli hypotéku nebo půjčku. Stále více osob se proto zajímá, jak a jestli je možné se z registru dlužníků dostat. Tedy postup oslovení a podání žádosti. Jak tedy na to?

SOLUS – zájmové sdružení právnických osob a vymazání

SOLUS, neboli Sdružení na Ochranu Leasingu a Úvěrů Spotřebitelům je jedním z nejvýznamnějším zájmových sdružení právnických osob na poli registrů. Jako i ostatní registry, má i tento za úkol snížit potenciální riziko věřitelů a zamezit tak vzniku nedobytných či problémových pohledávek. Ze Solusu je možné záznam vymazat, ale pouze tehdy, pokud je uhrazen peněžní závazek, kvůli kterému se tam dotyčný dostal.

Pokud vás zajímá důvod, proč jste v registru dlužníků Solus (díky které společnosti), můžete zažádat o výpis na základě Žádosti o výpis z registrů SOLUS. Mohou o něj požádat osoby fyzické a fyzické osoby podnikající. V případě, že jde o právnickou osobu, podejte si Žádost o výpis z registrů SOLUS pro právnické osoby.

Pro samotné provedení výmazu z registru je nutné odvolat souhlas se zpracováním osobních údajů, který je obvykle součástí smlouvy se společností. Je potřeba nejdříve zrušit smluvní vztahy s danou společností a pro jistotu ještě podat odvolání tohoto souhlasu. Celý proces výmazu tím značně urychlíte.

Pak by měl následovat samotný výmaz vašich záznamů. Pokud by vás i přes tento postup sdružení z registru SOLUS neodstranilo, je možné obrátit se na Úřad pro ochranu osobních údajů (ÚOOU) a požádat je o nápravu.

Výmaz z centrálního registru úvěrů

V případě záznamu v této databázi nemá člověk sám o sobě možnost podat jakoukoli žádost o vymazání údajů z tohoto registru. Centrální registr úvěrů uchovává všechny záznamy po dobu deseti let i po splacení úvěrů. Žádost o vymazání lze podat jen tehdy, pokud jsou v údajích nějaké nesrovnalosti. Údaje samotné lze zjistit přes žádost o výpis z tohoto registru. Žadatel by ho měl získat do třiceti dnů od obdržení žádosti. Služba něco stojí a platí se předem. Běžní smrtelníci mohou touto cestou požádat jen o svůj výpis. K dalším údajům nemají přístup – ten je limitován jen pro tuzemské banky, zahraniční banky a další osoby, kterým to povoluje zákon. V ostatních případech se na údaje vztahuje bankovní tajemství.

Vymazání z Bankovního registru klientských informací (BRKI)

Tento registr obsahuje záznamy všech fyzických osob, které někdy někde čerpaly nebo čerpají v současnosti jakýkoli úvěrový produkt. Z této databáze nelze nikoho vymazat. Informace zde existují po celou dobu existence produktu a také 4 roky po jeho ukončení. Pokud nakonec není uzavřena smlouva mezi příslušnou bankou a osobou, je údaj v BRKI po dobu 1 roku od chvíle podání žádosti o příslušnou smlouvu.

Každý má právo požádat o výpis z tohoto registru klientských informací – osobně, poštou nebo elektronicky skrze Formulář žádosti o výpis.

Pokud zjistíte, že uvedené údaje jsou neúplné, chybné či jakkoli nepřesné, je možné podat Žádost o opravu nepřesných nebo nepravdivých údajů v BRKI.

Výmaz z Nebankovního registru klientských informací (NRKI)

Ani v tomto případě nelze požadovat vymazání údajů z registru. Je ale možné obrátit se na provozovatele a požadovat změnu, pokud v databázi zjistíte nepřesné údaje.

O té se můžete dozvědět, pokud budete chtít výpis – získatelný přes formuláře „Žádost o výpis informací“. Je to možné osobně nebo zaslat poštou. V takových případech obdržíte tento výpis jako doporučenou zásilku do vlastních rukou na dobírku. Z toho plyne, že zaslání a vydání výpisu je zpoplatněno.

Chcete přeci jen půjčit i přesto, že jste zapsání v registru dlužníků? Zkuste si přejít seznam seriozních poskytovatelů, který do většiny registů nenahlíží

Chci vidět přehled seriózních nebankovních poskytovatelů půjček

 

15 Comments
 1. Alena Mühlpachrová řekl(a)

  pokaždé když chci půjčit peníze mám problém že je mi zamítnuta i bez nahlížení do registru proč lidem slibují a přitom nic pro ně nemají v nabídce

  1. Liška řekl(a)

   Těch registrů je skutečně mnoho. A ne všechny společnosti je všechny kontrolují. Obecně formulace „nenahlížíme do registru“ znamená, že společnost nepoužívá Solus. To však neznamená, že nemá nějaký vlastní registr. Údaje z registrů jsou však pouze jedním z mnoha kritérií, které se berou v úvahu při posuzování vaší bonity (toho, jak snadno dokážete úvěr splácet). Určování bonity klienta, je poměrně komplexní záležitost a všechny procesy v ní zahrnuty by zabraly na celý seriál. Pokud vám společnosti nejsou ochotny poskytnout úvěr, problém může být někde úplně jinde. Například, že váš příjem není dostatečný k tomu, abyste pokryli své životní náklady a zároveň dokázali odesílat včas dohodnuté splátky.

  2. Inkognito řekl(a)

   Alenko,pokud v registrech nemáte záznam,nejste v insolvenci,a máte pravidelný příjem půjčku byste měla dostat bez problémů i v bance. 😉

 2. […] Pingback: Jak na žádost o smazání z registru dlužníků – Finanční Liška […]

 3. Ivana řekl(a)

  Dobrý den ,žádost o výpis informací je zpoplatněn prosím můžete mi napsat kolik stojí, děkuji Iva.

  1. Liška řekl(a)

   Dobrý den Ivano.
   Ceny za výpis závisí na konkrétním registru a způsobu jak o něj požádáte.
   Solus poskytuje dvě možnosti – SMS (30 + 99Kč) nebo papírový výpis (221Kč) Kompletní ceník najdete na webe na https://www.solus.cz/cs/solus-lide/cenik-sluzeb
   CBCB poskytuje také dvě možnosti Online (100Kč) nebo papírovým výpisem (200Kč + poštovné) – Kompletní ceník najdete pak na http://www.cbcb.cz/cz/cenik-vypisu-1404041586.html

 4. Patrik řekl(a)

  Zdravím,
  od 1.1.2016 je v platnosti novela zákona o ochraně spotřebitele, nyní již registr dlužníků nepotřebuje k evidenci osob jejich souhlas.
  Tím padem je zcela zbytečné, psal na SOLUS žádost o zrušení souhlasu o zpracování osobních údajů. Jednoduše řečeno, máte jedinou možnost, zaplatit a čekat 🙂 Je tak?

 5. Inkognito řekl(a)

  Od kdy je Proficredit seriozní nebankovní společnost ???? !!!!!
  Manžela dohnali k sebevraždě. Stačí se zpozdit se splátkou,a dostanete se díky pokutám do ještě většího maléru.Podepisujete stoh papírů,které nemáte šanci u zprostředkovatele přečíst. A oni moc dobře vědí,že to číst nebudete. A vyvázat se od nich je takřka nemožné.Pokud splácíte jak máte,automaticky vám schválí další půjčku,o kterou už jste ale nežádali. A úrok ? krásných 117 % !!!!

 6. Petr Viktora řekl(a)

  Pozor na notorické neplatiče a dlužníky Petra Viktoru a Martinu Martinovou rozenou Diemerovou

  Martina Martinová, nar. 11. 11. 1971, bytem Hilarova 2326/6, Ústí nad Labem / v současné době čtrnáct exekucí na majetek /

  Petr Viktora, nar. 29. 8. 1977, bytem Karlovarská 15, Velká Dobrá / v současné době dvacet čtyři exekucí na majetek /

  Panáček se snaží i zneužívat osamnělých žen ve finanční nouzi navydory faktu, že sám má jen holý zadek a exekuce:
  http://www.podvodnici.net/pozor-na-te-607978xxx/

  1. Petr potrat Viktora řekl(a)

   Fuj, filckama prolezlá špína a upocené prase. Vypadá jako potrat.

   1. Impotent Viktora řekl(a)

    Tahle verbež má dávno sedět v kriminále pro dlužníky a za vodu a tvrdej chleba makat v kamenolomu na zaplacení jejich dluhů.
    Ta stará vyžilá špína si radši smazala i Facebookovej profil, tady ji můžete vidět špindíru nemytou.

    http://tinypic.com/r/14toidx/9

    http://tinypic.com/r/5516pz/9

    A tady pana krasavce
    https://www.facebook.com/svejk.viktora.7

 7. Lucie řekl(a)

  Dobrý den chtěla bych se zeptat zda se dá vymazat z registru EUCB?? Dekuji

 8. Vlková Gabriela řekl(a)

  Dobrý den,
  Prosím o radu jak požádat a kde o vymazání z registru dlužníků.

  Děkuji s pozdravem Vlková G.

 9. Lucie řekl(a)

  Dobrý den, když sem zaplatila exekuci a chtěla bych aby když si něco někdy budu chtít vzít kam se mám obrátit abych byla čistá na mém rodném čísle. Děkuji

 10. Michal řekl(a)

  Jaké údaje je nutno uvést do formuláře k odebraní souhlasu s jejich zpracováváním? Stací jméno, příjmení a rodné číslo?

Leave A Reply

Your email address will not be published.

Chcete být informováni o nejnovějších akčních půjčkách na email?

Co získáte