Díl 2: Registry dlužníků

1 109
Rate this post

Jak jsem slíbila, mám pro vás první z článků o zákulisí poskytování půjček. A začneme Registry.

Nebankovní registr

Co je to vlastně ten registr dlužníků?

Přemýšleli jste o nebankovní půjčce proto, že doufáte, že se vyhnete nepříjemnému nahlížení do registrů. Existence jakési ohromné databáze, která o nás ví všechno, nás děsí i v případě nebankovních půjček. Solidní a rozumné nebankovní společnosti samozřejmě chrání sami sebe – nechtějí půjčovat problémovým klientům, od kterých své peníze už nikdy neuvidí. Nicméně registr není k dispozici pouze jeden.

Jedním z registrů je např. registr SOLUS, poněkud eufemisticky nazvaný jako “zájmové sdružení právnických osob”. Pokud si půjčíte od nebankovní společnosti, měli byste podpisem smlouvy dávat souhlas se zpracováním a sdílením informací i s tímto registrem (samozřejmě pouze v případě, kdy s ním daná společnost seriózně spolupracuje). V registru jsou vedeny pouze osoby, které mají nebo měly problémy se splácením. Takže samotný fakt, že máte už nějaký úvěr Vám nemusí nijak uškodit.
Dalším nebankovním registrem je Nebankovní registr klientských informací, který eviduje veškeré Vaše úvěry. Jinými slovy, pokud jste si půjčili od firmy, která spolupracuje s tímto registrem, jste v registru určitě zaevidováni. Banky zase mají vlastní registr – Bankovní registr klientských informací a existuje jich ještě celá kopa.

Chlubit se nahlížením do registru není u nebankovních společností zrovna obvyklé. Někdy se stane, že narazíte na společnost, která se chlubí tím, že do registru nenahlíží, ale přesto do něj nahlídne. To samo osobě není na škodu, nebankovní společnosti jsou o něco benevolentnější než banky. Pokud již máte úvěr a nikdy jste neměli problém se splácením, půjčku s největší pravděpodobností dostanete. Pokud tušíte, že budete mít problém se splácením, vězte, že nebankovní společnosti to vytuší též. Chrání tím hlavně své investice, ale pak i Vás samotné.

Chci vidět přehled seriózních nebankovních poskytovatelů půjček

1 Comment
  1. […] článek o registrech dlužníků mi nepřišel úplně vyčerpávající, připravila jsem tentokrát snad už kompletní seznam […]

Leave A Reply

Your email address will not be published.

Chcete být informováni o nejnovějších akčních půjčkách na email?

Co získáte