40 procent ročně. Jak se to dá dosáhnout?

1 88
Rate this post

Hedgeový fond Quantedge Capital Pte Ltd ‚s dosáhl již v první polovině roku 2016 více než 40 procentní nárůst a dostal se tak na první místo mezi 350 největšími hedgovými fondy světa. Jde o málo známý singapurský fond, který však svým výkonem předčil i ty největší fondy světa.

Příběh jednoho z nejúspěšnějších hedgeových fondů posledních let může pomoci i menším investorům. Fond byl založen bývalým profesorem a pojistným matematikem, který při investování a spekulacích používá zejména matematické metody, které však vycházejí z relativně logického a poměrně jednoduchého principu. Hlavní myšlenkou obchodování tohoto fondu je spekulovat na růst dlouhodobých – více rizikových aktiv, přičemž jako hedging (pojistka proti poklesu) je využíván prodej krátkodobějších – méně rizikových aktiv.

Úspěch fondu v tomto roce je velmi výrazný, avšak nejedná se o žádný krátkodobý zázrak. Fond byl založen v roce 2006 a do dnešního dne dosáhl průměrný roční růst 27 procent. V počátcích své existence začínal fond se zprávou 3 milionů dolarů. V současnosti má pod správou již 1,3 miliardy dolarů. Nárůst hodnoty fondu odráží dosažené výnosy, stejně jako příliv mnoha investorů z celého světa, kteří požadují vyšší výnosy.

Vyšší zisky za cenu vyššího rizika

V současnosti jen velmi málo aktiv dosahuje alespoň nějaké výnosy. Pro investiční fondy a jejich manažery je stále těžší dosáhnout výnosové cíle svých klientů. I proto se tento fond stal takovým zajímavým. Za dosažené výnosy se však musí zaplatit nějaká cena. V tomto případě jde, podle očekávání, o akceptování vyššího rizika a vyšší volatility výnosů a ztrát. Fond funguje na principu, aby cílené výnosy přesáhly akceptovatelnou volatilitu. To znamená, že pokud má fond zájem dosáhnout výnosů ve výši 30 procent ročně, průběžná ztráta by neměla přesáhnout právě 30 procent.

Quantedge má ve svém portfoliu velmi široké spektrum finančních aktiv. Odlišuje se tak od většiny zajišťovacích fondů, které se soustřeďují hlavně na konkrétní tituly, případně na jednotlivé sektory, přičemž jako hedging využívají prodeje nakrátko ze stejných oblastí. Quantedge vybírá do svého portfolia finanční aktiva na výše popsaném principu a nerozlišuje při tom, zda jde o komodity, akcie, dluhopisy nebo měny. Hlavním cílem je vždy do páru dát vyšší rizikový titul s níže rizikovým a vydělat na rizikové prémii, která představuje rozdíl mezi dražším a levnějším titulem. Výběr je uskutečňován algoritmicky prostřednictvím počítačů, které neustále srovnávají sledované ukazatele a na základě nich pak doporučují, které tituly vyhovují nastavené strategii fondu.

Quantedge má také jiný přístup k zásahům do portfolia v čase. Zatímco většina fondů v průběhu času obvykle redukuje pozice během rizikovějších období, aby tak snížili riziko ztráty, Quantedge věří svým investicím a drží je během těchto období. Pravdou je, že během zvýšené volatility může dojít k vyšším ztrátám, ale také je možné dosáhnout i mnohem vyšší zisky.

 Jako fond obchodoval Brexit

Tento rizikový přístup se dá krásně ilustrovat na nedávném obchodě, který fond uskutečnil během víkendu, kdy se hlasovalo o vystoupení Velké Británie z EU. Většina investorů se této události vyhnula, aby tak předešla případným velkým ztrátám. Quantedge zaujal vysoce rizikové, avšak hedžované pozice v akciích a dluhopisech. Po překvapivých výsledcích zaznamenal fond ztráty ve svých akciových pozicích, které však byly více než dostatečně kompenzovány zisky v dluhopisových pozicích. Fond tak jen v průběhu června dosáhl 12 procentní výnos. O takovém výnosu se může snít předním hedžovým fondům za celý rok.

Quantedge se opravdu v mnohém odlišuje od klasických zajišťovacích fondů z Wall Street. Se sídlem v Singapuru, hlavními představiteli, kteří nepocházejí ze světa velkých peněz a hlavně svým odlišným přístupem. Desetiletá historie fondu již nyní dokazuje, že tento přístup dokáže dlouhodobě vydělat klientům peníze. Fond rovněž překonal krizi v roce 2009, která položila mnohé fondy na celém světě. Možná právě akceptování zvýšeného rizika v období skoro nulových výnosů je jediným možným způsobem jak v současnosti investovat úspěšně.

Zdroj: The Wall Street Journal

40 procent ročně. Jak se to dá dosáhnout?

1 Comment
  1. […] Přečtěte si: 40 procent ročně. Jak se to dá dosáhnout? […]

Leave A Reply

Your email address will not be published.

Chcete být informováni o nejnovějších akčních půjčkách na email?

Co získáte