Investování přes největší podílový fond na světě

0 407
5/5 - (3 votes)

Gerry O’Reilly je manažerem největšího podílového fondu na světě. Jde v podstatě o neznámého člověka, který tak, jak úspěšně spravuje 800 miliard dolarů, tak úspěšně si hlídá i své soukromí.

Jaký je jeho příběh a jak se dostal do pozice člověka, který spravuje skoro 1 bilion amerických dolarů?

Největší podílovým fondem na světě je v současnosti Vanguard Total Stock Market Index Fund, který patří pod skupinu Vanguard Group.

Pod svou správou drží zhruba 450 miliard dolarů. O’Reilly je zodpovědný za to, aby výkon fondu každý den odpovídal tržnímu benchmarku, kterým je výkon asi 3 600 akciových titulů po celém světě.

To znamená, že fond drží akcie, které rostou, hýbou se do strany nebo klesají. Do svého portfolia nevybírají konkrétní akce nebo konkrétní odvětví, ale v podstatě působí jako klasický indexový fond, který by měl zhruba kopírovat hodnotu největších světových akciových indexů.

Kromě největšího podílového fondu spravuje O’Reilly i třetí největší ETF fond (exchange-traded fund) a 16 dalších menších fondů. Dohromady to dělá zhruba částku, výše zmíněných 800 miliard dolarů.

Podílový fond, který jen kopíruje trh

Proč je největším fondem na světě právě indexový fond, jehož v podstatě jediným úkolem je kopírovat trh samotný a vydělat něco navíc, aby pokryly klientské poplatky?

Odpověď je jednoduchá. Investoři na celém světě pochopili, že v současném období velmi nízkých výnosů nemá smysl spekulovat nad rizikovými zajišťovacími fondy, které investují příliš rizikově a snaží se překonat tržní výnos.

Tento úkol je prostě příliš náročná a mnohé, v minulosti úspěšné, hedgeové fondy se potýkají s velkými ztrátami. Pro investory je tak momentálně zajímavější investovat peníze do indexových podílových fondů a vést se na vlně, zatím stále stoupajících akciových trhů.

Mnozí lidé by mohli přijít s otázkou, co vlastně dělá manažer a tým lidí ve fondu, který jen kopíruje trh. Vždyť přece nemusí vybírat konkrétní akce, ani je nemusí analyzovat.

I když jde v tomto případě o pasivní investování, práce, kterou dělají není vůbec pasivní a vyžaduje mnoho zkušeností a znalostí trhu. Akce se hýbou během celého obchodního dne a na konci každého dne je třeba, aby portfolio fondu obsahovalo poměrově stejné objemy akcií, jaké bylo na začátku obchodního dne.

To znamená, že největší pohyb se děje těsně před ukončením obchodování, kdy fond nakupuje a prodává akcie, za účelem vybilancování celého portfolia.

Nejvíce práce je s akciemi společností, které zaznamenaly během obchodního dne nějaké z tzv. corporate actions. Jde například o fúze, rozdělení, akvizice a podobně. V tomto případě je třeba nakoupit akcie nových, vzniklých společností.

Úspěšný indexový fond

Vanguard Total Stock Market Index Fund můžeme opravdu označit za typický indexový fond. V uplynulých pěti letech zaostával za svým indexovým benchmarkem jen o 0,01 procenta a to i přesto, že účtoval 0,04 procenta na poplatcích za správu. Jak tedy fond vydělává extra peníze, aby kopíroval benchmark i po odečtení poplatků za správu?

Podle O’Reillyho jde o kombinaci zápůjček některých akciových titulů, investorům, kteří prodávají akcie na krátce a „rozumného“ obchodování. Pod tímto pojmem si každý může představit něco jiného, jde samozřejmě o know-how fondu, které si manažer nemůže dovolit prozradit.

Vývoj hodnoty Vanguard Total Stock Market Index Fund

Investice do indexových podílových fondů

Úspěchy i na poli sportu

O’Reilly je v podstatě neznámý člověk a odlišuje se tak od některých manažerů hedgeových fondů, kteří se někdy chovají jako rockové hvězdy. Dělá dobře svou práci a za to si ho investoři váží a s důvěrou mu svěřují své peníze. Dá se říci, že v minulosti byl mnohem větší hvězdou.

V roce 1988 dokonce reprezentoval Irsko na olympiádě v Soulu v disciplíně běh na jednu míli. O několik let již začal kariéru jako manažer podílového fondu ve skupině Vanguard Group, kde začal se zprávou 1 miliardy dolarů a postupně se vypracoval až tam, kde je dnes.

Investice do indexových podílových fondů

Na závěr tip pro všechny, jejichž investování do tohoto fondu zaujalo. V případě, že chcete investovat do indexových podílových fondů, nejlépe je informovat se u zkušeného finančního zprostředkovatele, který umí doporučit podílový fond, která se nejvíce přibližuje kopírování indexu.

Investice do indexových podílových fondů

Leave A Reply

Your email address will not be published.

Chcete být informováni o nejnovějších akčních půjčkách na email?

Co získáte