Tomáš Baťa. Poctivou prací ke splněným snům

0 261
3/5 - (2 votes)

Pro inspiraci, jak uspět a koho příklad v podnikání následovat, netřeba chodit daleko. Svůj vzor snadno najdete v českém podnikateli a zakladateli obuvnické firmy s dnes již velkým a zvučným jménem.

Muž, který si svou cestu k úspěchu vydláždil poctivou prací, originálními inovacemi, čestným managementem a férovým přístupem, Tomáš Baťa.

Tomáš Baťa se narodil 3. dubna 1876 v českém Zlíně, kde o 18 let spolu s bratrem Antonínem ml. a sestrou Annou založil obuvnickou firmu pojmenovanou právě po jejich rodinném jménu – A. & T. Baťa.

Obuvnická firma se svou sériovou výrobou lišila od dosavadní zakázkové výroby obuvi. Z malého podniku postupně vyrostla prosperující společnost, která v sobě sdružovala živý komplex výroby a obchodu.

Poté, jak se sestra Anna vdala a bratr Antonín narukoval, vedení společnosti zůstává výhradně na Tomášovi. Ve výrobním procesu si zakládal hlavně na pořádku a disciplíně.

Baťa se od konkurence odlišoval i svými produkty. Začal s výrobou převratné novinky – lehké plátěné obuvi, tzv. Baťovek, které se staly absolutním hitem po celé Evropě. Již v roce 1905 firma s 250 zaměstnanci vyrábí 2200 párů bot denně a politika společnosti staví do popředí zákazníka.

NÁŠ ZÁKAZNÍK, NÁŠ PÁN.

Tomáš Baťa byl známý pro zavádění originálních metod řízení výroby a kreativních přístupů v obchodě. Dával si záležet na udržování zdravé motivace svých zaměstnanců a jeho postupy v řízení jsou dodnes používány jako příklady vrcholového managementu.

Kromě aktivního obchodního ducha Tomáš Baťa vynikal i svou nezištností, štědrostí a smyslem pomáhat žít obyvatelům města Zlín lepší život. O lidi se upřímně staral, novorozenci dostávali do vínku 1000 Kč.

Baťa kromě obuvnické výroby v továrnách dal postavit i prodejny, domy služeb, cihelny, truhlářství i další provozy a celkově architektonicky přestavěl město Zlín, kde se stal i starostou.

Angažoval se také v oblasti vzdělávání, kde přizvukuje hlavně význam celoživotního učení, pro své potencionální zaměstnance zřídil i odbornou školu – Baťova škola práce pro Mladých mužů a Mladé ženy.

Přečtěte si: Tajemství prosperujícího podnikání

Jak starosta se zasloužil i o zřízení nemocnice, prosazoval projekty dálkové, železniční, letecké, říční a silniční dopravy v rámci okolí Zlína i celého Československa. Kam Tomáš Baťa vstoupil, to dostalo novou a lepší tvář s jeho podpisem.

V roce 1932 Tomáš Baťa tragicky zahynul při havárii letadla, ale jeho firma, kterou založil mezi námi zůstává jako důkaz, že i s férovým přístupem a vytrvalou poctivou prací se dá uspět a změnit život nejen sobě, ale také svému okolí.

Svým odkazem se zapsal mezi největší podnikatele své doby a jeho jméno i společnost Obuv Baťa se dnes řadí mezi značku kvality a poctivé práce.

Leave A Reply

Your email address will not be published.

Chcete být informováni o nejnovějších akčních půjčkách na email?

Co získáte