Jak nepřijít dobrovolně o peníze

2 63
4/5 - (1 vote)

Ivo Toman ve své knize píše:

„PENÍZE JE SNADNĚJŠÍ UŠETŘIT NEŽ VYDĚLAT.“

Zamyslete se na chvíli nad touto větou.

Podle posledního průzkumu, který jsme si mohli přečíst na internetu, až 33% procent (přibližně 3 miliony)  domácností žije z výplaty do výplaty. Vůbec nešetří. Umíte si představit situaci, kdyby v takové rodině vypadl jeden příjem?

Na začátek si zadefinujeme pojmy výdaj a závazek. Výdaj představuje úbytek peněz. Pasivum představuje vše, co nás o peníze obírá. může to být cokoliv, co zajistí úbytek našich peněz.

Jako při příjmech ani při výdajích se neobejdeme bez papíru a pera. Začínáme…

Za prvé…

Sepište si všechny výdaje, které v rámci měsíce máte. Pište vše co Vás napadne. Snažte se na nic nezapomenout. Nejlepší bude, když si vzpomenete na všechny výdaje z předchozího měsíce.

Nezamýšlejte se nad tím kdy výdaj vznikl. Není podstatné pořadí. Podstatný je samotný výdaj.

Za druhé…

Pokud máte všechny výdaje sepsané, tak si je projděte ještě jednou. No tentokrát ke výdajům pište i písmenka P, N, V.

P = povinný výdaj. Musíte ho uhradit (nájemné, inkaso, splátky úvěrů).

N = nutný výdaj. Jde o výdaje, které se hradí průběžně v rámci měsíce (stravování, doprava, oblečení).

V = volitelný výdaj (nepodstatný). Nemusíte ho hradit, kupovat ho. Pokud ho koupíte, je to jen na základě vašeho vlastního dobrovolného rozhodnutí (návštěva kina, divadla, cigarety).

Projděte si celý seznam Vašich výdajů a označte je příslušnými písmeny. Dané činnosti věnujte náležitou pozornost. Podstatné je správně označení daných výdajů. Tato fáze je nejpodstatnější.

Za třetí…

Nyní si opět přepište Vaše výdaje ale už podle kategorií. Tedy do prvního sloupku napište všechny výdaje označené jako P, do druhého N a třetího V.

Dopište částky k jednotlivým výdajovým položkám. Podtrhněte je a příslušné částky sečtěte. Tak, abyste viděli sumář za jednotlivá písmena (P, N, V).

A teď to podstatné, škrtněte celou kategorii V. Dejte si závazek, že peníze, které jste dosud utráceli v této kategorii, budete odkládat (spořit si).

Na zvážení je i přehodnocení výdajů ve skupině N. Nemůžete je všechny škrtnout, protože všichni potřebujeme jíst, cestovat. Ale víme i tyto výdaje snížit.

Podstatné je zbavit se těch pasiv, které Vás obírají o peníze. A víte bez nich existovat bez snížení kvality vlastního života. Omezit jejich spotřebu nebo zamyslet se nad tím, jak je získat levněji (například snížit poplatky za mobil, za internet, kabelovku, kupovat si permanentky do fitness centra apod.)

Je jen na Vás, jaký postup si zvolíte. No podstatné je snížit vlastní spotřebu. Zamyslet se, kde utrácíte Vaše peníze, kolik utrácíte a zda jsou vaše výdaje skutečně opodstatněné.

Pamatujte na slova z úvodu, peníze je snadnější ušetřit jak vydělat. My už jen doplníme, nejprve přemýšlet a pak utrácet.

 

TIP: KDYŽ CHCETE uspět, MUSÍTE DĚLAT VĚCI JINAK

 

 

2 Comments
  1. Ivana Krupičková řekl(a)

    Pěkně zpracovaný článek děkuji.

  2. […] kontrolujte možnost načerpat úvěr, případně využít splátkový prodej. Pokud nechcete přicházet dobrovolně o peníze, naučte se nejprve přemýšlet a pak utrácet. Naši prarodiče se řídili […]

Leave A Reply

Your email address will not be published.

Chcete být informováni o nejnovějších akčních půjčkách na email?

Co získáte