„Experti“ na akce z call centra

0 189
4/5 - (1 vote)

Určitě to znáte, zazvoní telefon, ozve se nenucený hlas s nabídkou speciálně pro vás, kterou by byl hřích odmítnout. Někdy se jedná o bambusové ponožky (ten lepší případ), někdy o investování do akciových trhů.

Stejně tomu bylo i v mém případě. Namotivovaní pán, nazvěme ho pracovně „Naivka“ mi začal vyprávět o jejich on-line brokerovi, který přináší jako jediný na trhu vysoké výnosy díky jedinečnosti jejich systému.

Jelikož jsem už tak trochu „vyškolený“ odolávat takovým „jedinečným nabídkám“, zeptal jsem se hned a zaraz na poplatky. A tehdy nastal obrat v rozhovoru, z „přátelského“ prodejního rozhovoru se stal prudký útok na mé přesvědčení, že „pečené holuby nepadají z nebe“.

Pan Naivka mi nejen že nebyl schopen a ochoten prozradit, jaké poplatky si společnost za obchodování na burze účtuje, ale začal pokládat za svou občanskou povinnost mě přesvědčit, že poplatky u nich nejsou důležité, protože poskytují vysoké výnosy.

Přečtěte si: 40 procent ročně. Jak se to dá dosáhnout?

Tak jsem mu prozradil, že využívám na investování jen nízko nákladové podílové fondy a ETF, na kterých vydělávám dlouhodobě hodnotovým investováním průměrně 9% ročně, vysmál mě, že jejich klienti na řízených portfoliích tolik, ba i více vydělávají měsíčně.

To už byla silná káva, začal jsem si v tu chvíli vážit každou sekundu svého života, kterou ušetřím časným ukončením tohoto nesmyslného telefonátu. Začal jsem tedy Naivce diktovat mou emailovou adresu, na kterou jsem žádal poslat „nedůležitý“ sazebník poplatků.

Ukončit rozhovor bylo poměrně obtížné, ani na můj ostřejší tón pán Naivka nereagoval rezignovaně. Po několika dalších nesmyslných větách ze strany ostříleného teleshopingového prodejce a mém prohlášení, že se mi může opět ozvat, když mi pošle sazebník poplatků jsem si konečně oddechl.

Dějství druhé

Jak to však již bývá, dravec se nerad vzdává své kořisti. O pár dní jsem měl telefonát od stejného Naivky, už však z jiného čísla. Když jsem se ho hned z úvodu zeptal na to, kde je sazebník poplatků, se skvěle nacvičeným udivením se mě zeptal

A ON VÁM nepřišel?

Po tomto výjevu následovalo krátké nesmyslné kontrolování mé mailové adresy, kterou měl mimochodem i na stránce na níž našel moje telefonní číslo.

Hned po tomto kroku jsem Naivce složil ze slovy, že se s ním budu bavit, až když mi doručí požadovaný sazebník. On ještě něco reptal o tom, že se mi ozve, když bude mít něco opravdu „výjimečné a speciální“.

Vyvrcholení

Opět nové, neznámé číslo, opět tentýž Naivka (protože jsem si předchozí čísla uložil). Po úvodních slovech, jsem okamžitě otvíral mail a kontroloval, jestli mi mezitím náhodou nepřišel legendární sazebník poplatků. Opět nic. Neodbytný teleshoper měl však novou strategii.

Volám vám, neboť zde máme absolutní hit na kterém budete vydělávat 30% měsíčně. Je to opravdu speciální řízené portfolio. Tehdy už stupeň mého rozhořčení nad hlupákem, který ještě včera prodával přes telefon bambusové ponožky a dnes je expert na investice dosáhl varu.

Vychrlil jsem na něj otázku, kolik on vydělal na jejich „specialitkách“. Jeho odpověď mě šokovala. Prý on investovat nemůže, protože je makléř registrovaný v NBS. To mě už šokovalo, a ze slovy, že na něj podám stížnost a podnět do NBS na prošetření jsem ho složil. Naivka mi volal následně znovu, ale to jsem ho už skládal a zablokovávat čísla.

Nemohou makléři investovat?

Po pravdě, nikde ve vyhlášce o finančním zprostředkování a finančním poradenství jsem se o něčem takovém nedočetl. V pravidlech většiny světových burz se sice píše, že makléř nemůže investovat klientům svěřené peníze tak, aby s nich měl vlastních prospěch a nemůže ovlivňovat trh.

Například pokud makléř vlastní akci Tesly, nemůže klientovi, který má několik milionový objem prostředků, který chce investovat doporučit investovat do této akce, aby se zvedla její hodnota a vydělal na tom makléř.

To je jen teorie, v praxi žádný klient, který využívá služeb investičního makléře nedokáže ovlivnit trh. Druhá věc je i to, že pan Naivka mi doporučoval řízené portfolia jejich společnosti, ne tedy konkrétní cenný papír ale investiční schéma, které mění své složení podle rozhodnutí správce schématu (manažera). Jakýkoli střet zájmů je tedy v tomto případě vyloučen.

To je jako, kdybych se já, jako finanční zprostředkovatel nemohl pojistit, nebo nemohl investovat do podílových fondů.

Druhá věc je i to, že kdyby něco takového opravdu platilo, a pan Naivka by viděl vysoké výnosy svých klientů, nenamluvil by na investici svou manželku, rodiče, děti? Pokud se však mýlím, klidně mě opravte…

Proč vše výjimečné, je obvykle výjimečně drahé?

V praxi ve světě investování platí, že nejvíce propagované a opěvované produkty jsou také nejdražší. Někdo musí zaplatit všechnu tu reklamu, marketing a obvolávání lidí.

Druhé pravidlo cenové politiky investičních produktů je to, že „aktivní správa je vždy drahá“. Čím se kolem vaší investice „kroutí více lidí“, tím je to celé dražší. A samozřejmě, čím jsou větší experti.

Aktivně řízené akciové investiční portfolia obvykle velmi často obchodují (prodávají a nakupují akcie). Každý obchod se spojuje s poplatky. Samotné řízení tohoto procesu také určitě něco stojí.

Obvykle tedy vyděláte více, pokud investujete pasivní, ideální do nějakého diverzifikovaného produktu jakým jsou podílové fondy, fondy obchodované na burze (ETF) nebo akciové indexy.

Můžete investovat pravidelně, případně zvýšit vklad, když jsou cenné papíry levnější (to je tehdy, když všichni panikaří a prodávají). Důležité je však zbytečně nepřesouvat vaše prostředky při každém „záchvěvu“ trhu. Může vás to stát další zbytečné poplatky.

120% roční zhodnocení

Akciový trh vydělává průměrně dlouhodobě něco kolo 7% až 9% ročně. Samozřejmě v obdobích jako bylo od roku 2009 do 2015 víte vydělat více. Nebo víte využívat hodnotový přístup k investicím a vkládat více, když jsou trhy dolů co vám také umí zvýšit vaše zisky.

Ale určitě nevyděláte 120% za rok a určitě ne pravidelně. Samozřejmě netvrdím že se to nedá, nebo že se z času na čas nepodaří vydělat během jednoho roku hodně na komoditách nebo rozvíjejících se trzích.

Ale chce to velkou trpělivost snášet vysoké riziko a mít i dávku štěstí. A co je nejdůležitější, nedá se to určitě pravidelně.

V konečném důsledku, pokud jste za 5 let ve ztrátě -15% ročně na zlatě a v šestém roce vyděláte + 100%, je to jen necelých 5% p.a. …
Dejte si pozor na prodejce, který vám slibují obrovské výnosy. Je to nereálné.

Přečtěte si: Investování přes největší podílový fond na světě

Jak tedy doporučujeme investovat běžným lidem?

  • Využívejte diverzifikované investiční nástroje s nízkými poplatky jakými jsou podílové a ETF fondy.
  • Nemějte velké oči a neočekávejte viacciferné roční výnosy.
  • Zvolte si portfolio složené z akciových a dluhopisových fondů z celého světa. Čím je váš investiční horizont delší, tím více prostředků může směřovat do akciového trhu.
  • Pokud nejste ochoten snášet vysoké kolísání hodnoty vaší investice, do rozvíjejících se trhů a komodit velmi neinvestujte.
  • Investujte pravidelně a dlhodobo.- Rozhodně se vyhnutí nákupu jednotlivých akci nebo dluhopisů (minimálně pokud nemáte 6 a více číselný investiční účet).
  • Vždy investujte jen do takových nástrojů, které mají jasnou poplatkovou strukturu a jejich prodejce / zprostředkovatel nemá žádný problém s jejím prozrazením.
  • Snažte se porozumět, co se děje z vašimi investovanými penězi.
Leave A Reply

Your email address will not be published.

Chcete být informováni o nejnovějších akčních půjčkách na email?

Co získáte