Dá se připravit na první ÚVĚR? 6 věcí které musíte vědět

0 174
4/5 - (1 vote)

Dnes se na škole, zda střední nebo vysoké, prakticky žádná finanční gramotnost neučí. Člověk po skončení školy nemá ani přehled a mnohdy ani zkušenost s tím, jak banky a jiné instituce fungují.

Když chce řešit své první vlastní bydlení, zůstane překvapen, jakých chyb se dopustil v minulosti. Víte jaké jsou nejčastější z nich?

1. Nemáte rezervu

Kvůli nařízením od ČNB banky postupně (až radikálně) snižují poskytování 100% hypotéky. Na řešení bydlení potřebujete mít alespoň 10% vlastních zdrojů (do budoucna budete potřebovat více).

Takovou rezervu si můžete vytvářet buď na spořicím účtu nebo třeba na realitním fondu. Nejen, že si připravíte dostatek vlastních zdrojů, připravíte se i na pravidelnou povinnou splátku hypotéky.

2. Zkontrolujte staré / studentské účty

Máte otevřeno několik bankovních účtů? Měli jste zdarma studentské účty? Jednoznačně a nutně je doporučuji zkontrolovat! Mnoho studentských účtů, které jsou na začátku zdarma, po určitém čase automaticky přeskočí na klasické účty s poplatky.

Když na takovém účtu nemáte peníze, banka Vám poplatek zaúčtuje a jdete do mínusu. Reálné se už řešili případy „zapomenutých“ účtů v minus 200, 500, 1000 Kč a byl z toho neskutečný problém při řešení hypotéky. Určitě byste kvůli tomu neradi přišli o své vysněné bydlení.

3. Nehrajte rulety online, nesázejte online

Vážně! Setkáváme se i s tím, že navenek dobrý klient nedostal úvěr právě kvůli častým převodem na různé kasina a tipovací společnosti. Zní to sice směšně a místy to hraničí s ochranou soukromí. Banka však o Vašich platebních operacích ví všechno a má problém s gamblermi a podobnými dobrodruhy.

4. Nechoďte nikdy do mínusu + pozor na kreditky!

Kdysi byla taková doba, že když jste měli v kapse jen 10 korun a kopeček zmrzliny stál 9 korun, dostali jste jen 1 kopeček zmrzliny. Dnes stačí, že máte v kapse kartu a i když máte na účtu málo peněz, dají vám kopečků zmrzliny i trošku více.

A máme na světě krásný problém, který se nazývá nepovolené přečerpání. Pokud se dostáváte pravidelně do mínusu na svém účtu a zůstáváte v něm i delší dobu, hrozí z toho do budoucna vážný problém. Banky mají důvod navíc zamítnout vám úvěr.

Totéž platí pro kreditní karty. Kreditní karta je vlastně předschválení úvěr. Má své plusy v podobě bezúročného období (zpravidla 30 až 60 dní). Na druhou stranu, když to zapomenete dorovnat nebo jste v prodlení, máte o problém postaráno.

5. Připravujte si pozici v bance

Každá banka má svůj vnitřní rating na hodnocení klienta. Ten rating umí ovlivnit, jakou dostanete úrokovou sazbu. To znamená, jaké podmínky vám banka poskytne. Pokud již máte vybranou svou „oblíbenou“ banku, je třeba se snažit i o to, abyste na první dojem vypadaly jako solidní klient.

Ideální je udělat si nějaký spořící podúčet a na něj vkládat měsíčně byť i minimální částku. Doporučuji také dělat obraty na účtu – zcela stačí rotovat větší sumu peněz (20 000 – 50 000) přes dva účty. Já si takto z účtu v Komerčce přeposílam peníze na účet ve Fiu a následně zpět. Netrvalo dlouho a jsem VIP klient banky.

Přečtěte si: Nepříjemné důsledky života na úvěr

6. Zajímejte se o státní příspěvek

O státním příspěvku jseme toho už napsali více. Jak se dá využít. Jak na něm přijít o téměř 3000 €. Nyní jen ve zkratce – je to úžasná pomoc při řešení prvního bydlení. Na prvních pět let máte nižší splátky i nižší preplatenosť úvěru.

Stačí plnit účel (koupě bydlení nebo rekonstrukce), mít do 35 let a za předchozí rok vydělat trošku méně než je dnes 1,3-násobek průměrné hrubé mzdy.

Leave A Reply

Your email address will not be published.

Chcete být informováni o nejnovějších akčních půjčkách na email?

Co získáte