7 chyb nakládání s penězi

0 153
4/5 - (1 vote)

Chtěli byste být finančně svobodní?

Mladí lidé ve věku od 20 do 30 let patří mezi finančně nejzranitelnější. Častokrát udělají finanční chyby díky nedostatku znalostí. Následkem je až příliš vysoká zadluženost.

Děláte i Vy tyto finanční chyby?

Vše co vyděláte i utratíte. Nevytváříte si rezervu na horší časy. Přičemž vytvoření rezervy je jednoduché. Stačí si z každé výplaty odložit alespoň 10% a odkládat tak dlouho, dokud nemáte vytvořenou rezervu alespoň ve výši šesti měsíčních platů.

Máte kreditní kartu? Jaký zůstatek na ní aktuální máte? Pokud již potřebujete využít kreditní kartu, snažte se peníze vrátit co nejdříve. Nejlepší v bezúročném období.

Pokud to nestihnete, začíná se Vám účtovat pořádně vysoký úrok. Pokud si na „kreditce“ pravidelně necháváte minusový zůstatek, dobrovolně přicházíte o peníze.

Máte přehled o Vašich penězích? Víte na co utrácíte? Kupujete si luxusní výrobky? Například drahé účesy, špičková techniku, drahé restaurace …

Můžete si to dovolit? Potřebujete to? Zamyslete se, co jste si za poslední půlrok koupili, kolik to stálo a jak to využíváte? Byly peníze vynaložené smysluplně?

Máte den pod psa? Pokud využíváte nakupování jako terapii, stopněte to. Utrácet proto abyste se potěšili, není zrovna nejlepším a nejlevnějším řešením. Pokud se máte mizerně a táhne Vás to do obchodu, nechoďte tam.

Nakoupíte totiž i věci, které vůbec nebudete potřebovat. Navíc Vám to udělá radost jen krátkodobě. No není lepší pocit, když si ušetřené peníze odložíte? Přinese Vám to dlouhodobější pocit štěstí.

Mnoho lidí, a nejen mladé, nemá stanovené dlouhodobé cíle. Vědí, že mají zaplatit nájem, inkaso, telefon a podobně. No nedívají na peníze z dlouhodobého hlediska. Stanovte si dlouhodobý cíl například na nejbližší rok.

Naplánujte si, kolik peněz na konci roku chcete mít. Tvrdě a vytrvale na tom pracujte. Můžete si odkládat například na koupi bytu nebo na rozběh vlastního podnikání.

Víte jaké zaměstnanecké výhody Vám nabízí Váš zaměstnavatel? Nebo přečtení si dokumentu s názvem zaměstnanecké benefity považujete za ztrátu času? Chyba.

Pokud Vám zaměstnavatel přispívá na třetí pilíř, případně na ubytování, proč to nevyužít? Vždyť ušetříte vlastní peníze, které můžete použít na cokoliv jiného ale nejlepší je odložit si je.

I byste si nějaké peníze odložili stranou, ale žádné peníze Vám nezůstaly? Nemáte pod kontrolou vlastní výdaje. Zastavte impulzivní nakupování, časté posezení s přáteli. Vždy si vyčleňte část peněz, kterou můžete utratit na cokoliv. Získáte tím kontrolu nad vlastními výdaji.

Peníze, které držíme, jsou prostředkem svobody. Peníze, které sháníme, jsou prostředkem zotročení.

J. J. Rousseau

7 chyb nakládání s penězi

Leave A Reply

Your email address will not be published.

Chcete být informováni o nejnovějších akčních půjčkách na email?

Co získáte