5 digitálních služeb, které dělají svět svobodnějším

1 149
Rate this post

Politici se předhánějí v tom, jakou verzi minulosti přinesou zpět prostřednictvím své moci. Mezitím podnikatelé vytvářejí budoucnost pro každého, kdo se jí chce zúčastnit.

Zde jsou některé z nejzajímavějších experimentů v oblasti digitálních služeb, které mění způsob, jakým pracujeme, žijeme a zároveň dělají svět svobodnějším místem – a to vše bez rozdělujících veřejných debat a přijímání zákonů v parlamentu.

OpenBazzar

Komerční služby, které obcházejí jakoukoli formu státní kontroly získaly pozornost již před několika lety při vzestupu darknetu s názvem Silk Road. Jeho zakladatel byl odsouzen na dva doživotní tresty.

Po této tragédii se inovativní hlavy ptali: kde se stala chyba? Problémem byla existence centrálního bodu. Ale co kdyby se nám podařilo vybudovat zcela decentralizovanou obchodní platformu? Taková převratná aplikace by byla jako „hydra“, kterou by již žádný stát nedokázal vypnout.

A tak po dvou letech vývoje zde máme OpenBazzar, distribuovanou obchodní platformu, kterou si může stáhnout každý a stát se tak jedním z mnoha „uzlů“ zabezpečujících její fungování. Tato platforma totiž funguje na bázi peer-to-peer.

Jejím cílem není sloužit zločineckým záměrem. Je určena pro spojování kupujících a prodávajících za účelem zvýšení lidského blahobytu prostřednictvím vzájemně prospěšné dobrovolné výměny. Působí napříč státními hranicemi způsobem, který nemůže být kontrolován regulátory.

OpenBazzar dostal silnou podporu od investora do rizikového kapitálu Andreessen Horowitze (Mosaic a Netscape) a start-up investora Williama Mougayara (blockchain). Jejich finanční infuze dali vývojovému týmu zdroje a legitimitu uvést celý projekt „do života.“

Některá média možná budou informovat o jeho zneužití pro nelegální produkty, ale jeho skutečným potenciálem bude funkční komerční tržiště pro celý svět, pro kohokoliv s internetovým připojením a touhou obchodovat.

Přečtěte si: 50 expertů, kteří na Slovensku sdílejí své know how
Tato platforma je open-source software a je zdarma. Její stažení uživatelů nestojí nic a je příkladem toho, co se nazývá „permissionless innovation“ Neomezené experimentování s novými technologiemi (příkladem je i sdílená ekonomika). Je to nejčistší forma inovace, která mění obchodní strategii a přívlastek radikální je slabý výraz pro popis jejího potenciálu.

Ethereum

Jeden aspekt Bitcoin protokolu, který byl ponechán na pozdější vývoj, byl jeho potenciál pro vytvoření alternativního a kompletně soukromého peer-to-peer právního uspořádání. „Inteligentní smlouvy“ jsou běžným příkladem, ale ve skutečnosti vždy existoval potenciál pro široký rozsah služeb založených na takovém typu kontraktů.

Problémem byl konzervatismus Bitcoin vývojáře, kteří nevyužili jeho potenciál do té míry, aby se stal alternativním prostorem pro tvorbu a vynucování kontraktů. Před několika lety pár vývojářů začalo pracovat na alternativní platformě, která využívá technologii blockchain, ale je zcela mimo síť Bitcoin.

Výsledkem je Ethereum, distribuována platforma, která umožňuje vytvoření nekonečné škály právních služeb fungujících na bázi peer-to-peer. Některé z prvních aplikací si můžete prohlédnout zde. Patří mezi ně služby pro zasílání zpráv, sázkové služby, úschovny dokumentace, reputační systémy, a ještě mnohem více.

Jednou z nejzajímavějších charakteristik Etherea je to, že jako platforma využívá základní vlastnosti Bitcoinu, ale zároveň je úplné oddělena od měny, která nese toto jméno. Místo toho, změny ve virtuální „účetní knize“ jsou realizovány s novou výměnnou jednotkou nazývanou Ether.

Technicky nejde o peníze, ale spíše o žetony vlastnictví pod kontrolou programovacího prostředí. Má však ale svou tržní hodnotu, ta vzrostla z $ 0.0 na $ 10.50. První investoři jsou dnes velmi šťastní lidé.

Potenciál této platformy je překonat současný právní systém – se vší jeho neefektivitou a zpomalenosti – a nahradit ho systémem, který uspokojí poptávku lidí po neměnné podobě vedení záznamů a smluvní jistotě. Na platformě nenajdete žádnou cenzuru, podvody nebo zasahování třetí strany.

Také platforma nezná státní hranice, rasu, náboženství, pohlaví nebo společenský status. Všichni jsou si rovni. Momentálně však platforma ještě není určena pro koncové zákazníky. To se však změní o par let, když budete využívat různé služby vybudované právě na základech této platformy.

Přečtěte si: Twitter může nabídnout Googlu vytoužený výtah do světa sociálních sítí

Slack

Email nikdy nefungoval dobře, když jste potřebovali komunikovat v rámci větší skupiny. Můžete snadno ztratit celkový přehled, musíte si pamatovat spoustu věcí a nakonec se i tak musíte přehrabovat v nekonečně velké doručené poště. Ano, já vím – na světě existují i větší problémy.

Přesto jsem čekal 25 let, dokud ho někdo vyřešil. Vyzkoušel jsem každý software určený pro skupinovou práci, ale budou mít dovednosti při jeho používání bylo příliš komplikované. Pokud se objevily jakékoliv problémy, lidé se nemohli připojit a projekt padl.

Poslouchal jsem o Slack-u pár let, ale nikdy jsem ho nezkusil. Před několika dny jsem se zúčastnil vědeckého setkání, při kterém moderátor požádal o zvednutí ruky těch, kteří používají Slack. Dvě třetiny účastníků zvedli své ruce. To mi stačilo na to, abych tomu konečně dal šanci.

Ve zkratce, byl jsem ohromen. Je to ten druh technologie, která se vám bude zdát nezbytná, jak náhle ji uvidíte a vyzkoušíte. Je to systém pro zasílání zpráv, který umožňuje vytváření skupin, soukromých zpráv, veřejné nebo soukromé sdílení, připojování příloh různých velikostí, a je kompletně průhledný a škálovatelný. Je vybaven plochou pro aplikace pro všechny prostředí. A pro základních uživatele je celý program zdarma.

Nikdy předtím jsem si neuměl představit, že by tento program mohl opravdu nahradit email, ale pak, na můj úžas, najednou jsem si uvědomil, že je to možné.

Po čtvrtstoletí a práci tisíců skvělých lidí vkladajúcich své mysli do rozuzľovania tohoto problému, řešení nakonec přišlo a ne v podobě lepšího email systému, ale promyšlení celé struktury skupinové komunikace a spolupráce.

LinkedIn

Ano, tato web stránka je zde již nějaký čas, ale je tu jeden důvod, proč je to jedna z nejnavštěvovanějších stránek na světě. Představuje největší nástroj na podporu profesionální kariéry, jaký byl kdy vynalezen.

Každý účastník na světovém trhu může „uploadnout“ svou dosavadní praxi a životopis, soupis schopností, shromažďovat zpětnou vazbu od ostatních, zveřejnit osobní hodnocení a tak dále. Ale klíčová myšlenka zde není na první pohled zřejmá – tohle všechno můžete dělat bez obtěžování svého současného zaměstnavatele.

Co to vlastně znamená, je skutečně pozoruhodné. Zaměstnanci mohou být neustále přítomni na trhu práce. Místo panikaření a hledání si práce, když vaše současné zaměstnání nabírá nepříznivé obrátky, můžete si zachovat svou dostupnost před potenciálními budoucími zaměstnavateli. LinkedIn představuje zásadní krok ke skutečnému trhu práce. To osvobozuje ty, kteří byli často závislí na jednom zaměstnavateli.

Jedním z důsledků vládní intervence do pracovního trhu je to, jak připoutává pracovníků ke svým pracovním místům. Benefity v podobě zdravotní péče, komplikované daňové evidence a různé druhy instrukcí způsobily, že trh práce je daleko méně flexibilní než tomu bylo před sto lety.

A skutečně, po 2. světové válce, firemní a právní systémy byly strukturovány tak, aby člověk hned po škole dostal práci a zachoval si ji až do důchodu. Myšlenka přestupování z místa na místo byla považována za špatnou.

To už ale zdaleka není svět, ve kterém žijeme nyní. Díky technologiím a průmyslové struktuře, která se mění velmi rychle, zaměstnanci musí zůstat v pohybu, aby zůstali „svěží“, učili se stále nové věci a uvědomovali si svou nejvyšší hodnotu. Měli by opustit již stagnující instituce a otevřít se tím inovativním.

Správný čas na hledání si nové práce je právě tehdy, pokud jste nejspokojenější a nejproduktivnější na svém aktuálním místě. Nezávislost zaměstnancům! LinkedIn přišel právě včas, aby přinesl tuto svobodu.

UpWork

Několik větších platforem pro najímání svobodných povolání se sloučilo loni za účelem vytvoření souvislé a efektivní platformy určené na hledání talentů po celém světě.

Úkoly, které kdysi stály tisíce dolarů, jak se ukázalo, je možné splnit za nepatrný zlomek této částky prostřednictvím mezinárodního outsourcingu. UpWork je nástroj, který toto umožňuje.

O jaké druhy pracovních míst jde? Tvorba webových stránek, tvorba grafiky, řešení problémů v databázi, plánování, vztahy se zákazníky, přijímání sázek a další digitální dovednosti, jaké si jen umíte představit. I v tomto případě je použití platformy zdarma.

Uveřejníte na ní svou práci a pak si vyberete mezi desítkami žadatelů, kteří vás podpoří a odpromoval v průběhu několika hodin. Platforma si vezme pouze zlomek z vaší mzdy, když je práce hotova.

UpWork poskytuje nespočet možností pro lidi po celém světě vydělávat peníze tím, že slouží ostatním. Zpřístupňuje talenty zaměstnavatelům, kteří by se jinak o nich ani nikdy nedozvěděli. Ve světě zvýšené specializace, hlavně v daných stísněných finančních podmínkách, to byl dar z nebes. Mluvím jako někdo, kdo často zaměstnává na UpWorku.

Můžete také získat úžasný pocit zapojením do pracovního poměru talentovaných lidí z celého rozvojového světa, kteří mají obrovský talent, ale málo příležitostí.

Svoboda bez povolení

Všimněte si, že žádná z těchto inovací nevyžaduje právní legislativu. Žádná z nich nemusela být podepsána prezidentem a nevyžadovala ani televizní debaty.

Každá z nich však pomáhá přinášet více svobody pro celý svět a hluboce ovlivňuje budoucnost lidstva ve způsobu jakým žijeme a pracujeme.

Jejich vybudování bylo kapitalistickým aktem, ale zároveň i výrazně dobročinným krokem. Jejich tvůrci jsou naši skuteční vůdci: pionýři budoucnosti, zatímco prezidentští kandidáti vyplňující naši pozornost jsou reakcionářské bojovníci za minulost.

1 Comment
  1. […] Přečtěte si: 5 digitálních služeb, které dělají svět svobodnějším […]

Leave A Reply

Your email address will not be published.

Chcete být informováni o nejnovějších akčních půjčkách na email?

Co získáte