Pět kroků jak nežít od výplaty k výplatě – I.část

0 324
5/5 - (3 votes)

Pokud patříte do kategorie lidí, kteří žijí od výplaty k výplatě, tak právě pro Vás je následující článek. Aby toho nebylo najednou mnoho, dnes Vám prozradíme prvních pět kroků k tomu, abyste už nikdy více nežili od výplaty k výplatě. Příští týden Vám prozradíme dalších pět kroků.

Steve Jobs jednou řekl: „Jednoduché může být náročnější než složité.“ Snažte se zjednodušit Váš finanční život, budete mu lépe rozumět a hravě se naplní vaše očekávání.

A pojďme na prvních pět kroků…

  1. Máte stanovené finanční cíle? Ne? Určitě si je stanovte, z vlastní zkušenosti víme, že to určitě má smysl. Lidé mají tendenci buď neplánovat nebo plánovat až příliš. No vítězi jsou ti, kteří si zvolí zlatou střední cestu. Jaké cíle si můžete stanovit? Splácení hypotéky, odkládání na finanční rezervu, spoření na důchod, auto, školu, pro děti … Soustřeďte se vždy na jeden konkrétní cíl. Například se naučte odkládat si na finanční rezervu. Pokud tento cíl splníte a děláte ho automaticky, zaměřte se na další. Například na splácení hypotéky.
  2. O tomto bodě píšeme téměř v každém článku. Ale je velmi podstatný. Sestavte si vlastní rozpočet. Perem, tužkou na papír. Pokud nedokážete vytvořit vlastní rozpočet, nedivte se, že nemáte peníze. Pokud si ho vytváříte, zamýšlíte se nad vlastními příjmy a výdaji. Uvidíte, jak se postupně změní vaše smýšlení. Snažte se vytvořit si zvyk, sestavujte si rozpočet pravidelně.
  3. Pokud se rozhodnete sestavit si rozpočet, využijte k tomu poslední měsíc. Rozpomeňte se, jaké příjmy jste měli. Jaké výdaje jste museli uhradit. Pište vše, co Vás napadne. Až následně se zamyslete a škrtněte ty výdaje, které byly podle Vás zcela zbytečné. A snažte se jim v následujícím měsíci vyhnout.
  4. Zapisujte si každý výdaj přímo na místě, kde jste Vaše peníze utratili. Dnes již téměř každý má mobil, zapište si výdaj přímo do mobilu. Proč? Přiměje Vás to dvakrát se zamyslet nad Vašimi nákupními impulsy. Uvědomíte si, kolik peněz jste aktuální utratili.
  5. Udělejte si audit Vašich účtů. Kolik máte běžných účtů, spořících účtů? Kolik takových účtů máte jako rodina? Skutečně je využíváte? Víte jaké poplatky za ně platíte? Plaťte jen za to, co skutečně potřebujete a skutečně i využíváte. Vše ostatní je zbytečné. Obírá Vás to o Vaše peníze.

Zkuste následující týden aplikovat do vlastního finančního života alespoň jeden z kroků zmíněných výše. Následující týden Vám přineseme dalších pět kroků.

Leave A Reply

Your email address will not be published.

Chcete být informováni o nejnovějších akčních půjčkách na email?

Co získáte