Novela zákona aneb proč odteď můžete věřit nebankovním půjčkám

1 108
5/5 - (2 votes)

S půjčkami jako by se v posledních letech roztrhl pytel. Nepřehlednou situaci na trhu půjček má řešit novela zákona, která vešla v platnost v červnu 2016. Co řeší a nařizuje?

České zákony chtějí chránit spotřebitele

Spotřebitelé si oblíbili především tzv. rychlé půjčky před výplatou. Jedná se o typ půjček, které získá během pár desítek minut téměř každý. Na takovou půjčku dosáhnou i cílové skupiny jako například nezaměstnaní, osoby se zápisem v rejstříku dlužníků, osoby se zápisem v trestním rejstříku nebo osoby v exekuci – zkrátka ti, kterým by žádná banka nepůjčila. Toho využily různé nebankovní subjekty a právě na tyto lidi se s reklamou na své rychlé půjčky zaměřili. Bohužel se často jednalo o lichváře a nečestné podnikavce, kteří si na půjčku uvalili přemrštěnou úrokovou sazbu. Takoví dlužníci se již po pár týdnem ocitali v čelistech dluhové pasti. Tomu chce nový zákon učinit přítrž a potenciální oběti těchto nekalých praktik ochránit.

I poskytovatelé nebankovních půjček musí splňovat určitá kritéria

Novela zákona přijatá v červnu letošního roku vyžaduje, aby poskytovatelé nebankovních půjček splňovali jisté podmínky. Ministerstvo si od tohoto kroku slibuje významné snížení počtu nebankovních subjektů na trhu a likvidaci těch, kteří chtějí své klienty pouze připravit o majetek. Na povolení půjčovat na úrok peníze by měli dosáhnout pouze ti, kdo:

  • získají licenci u ČNB
  • složí základní kapitál 20 milionů korun
  • budou mít ukončené minimálně středoškolské vzdělání s maturitou
  • projdou testem ze znalostí finančního trhu

Poskytovatelé půjček si také musí před poskytnutím úvěru každého žadatele prověřit. Pokud se později ukáže, že dlužník není schopen svůj dluh splácen a společnost si jeho solventnost předem neověřila, může soud prohlásit úvěrovou smlouvu za neplatnou.

Kde získáte důvěryhodnou nebankovní půjčku?

Pokud si chcete vzít nebankovní půjčku a zároveň nechcete sednout na lep nepoctivcům, kteří ještě využívají posledních pár měsíců, než novela definitivně vstoupí v platnost, využijte služeb internetových srovnávačů půjček. Ty vám nebankovní půjčky přehledně srovnají a vy si už jen vyberete takovou půjčku, která vám vyhovuje. Online srovnávače vám zároveň zaručují, že navrhované nebankovní půjčky pocházejí od prověřených a seriózních poskytovatelů.

Novela zákona aneb proč odteď můžete věřit nebankovním půjčkám

1 Comment
  1. Pavel Mareš řekl(a)

    Pletete dvě věci dohromady.
    Maturitu NEBO praxi budou muset mít zprostředkovatelé půjček, kauci 20 miliónů budou muset složit poskytovatelé.

Leave A Reply

Your email address will not be published.

Chcete být informováni o nejnovějších akčních půjčkách na email?

Co získáte