Bitcoin je podvod

0 405
Rate this post

„Bitcoin je podvod“, řekl na investiční konferenci šéf investiční banky JPMorgan Chase Jamie Dimon. Ptát se bankéře na Bitcoin je jako zjišťovat výhody úběrem u klasického taxikáře.

Možná je to bublina. Množství přinejlepším amatéry, přinejhorším podvodníků v částečně zkvašený kryptosektore? Pravděpodobně.

Bitcoin však není podvod. Je to digitální hotovost, která konečně funguje. Zatímco esemesku nebo email jsem mohl poslat komukoliv na druhé straně zeměkoule během sekund, peníze tam putovaly dny. V 21. století. Tedy v případě, že adresát měl bankovní účet.

Evoluce v bankovním sektoru

Zmrzlou evoluci v bankovním sektoru oživil PayPal. I na ten však třeba mít bankovní účet. Na Bitcoin stačí přístup k internetu. A peníze putují bezpečně, relativně rychle a levně. Pokud člověk chce, tak i anonymně.

To je hodnotný vynález i pro nás Evropany. Například když se příště naše peníze ocitnou v zajetí nefungujícího člena eurozóny, který zakáže výběr z účtu nebo převod mimo zemi. Toto se stalo na Kypru.

Uvědomit by si to měli i zlatí truhly, kteří vehementně Bitcoin kritizují. Díky němu totiž jejich zlato může projít i přes nepřátelské hranice, kde tělesné dutiny prohledávají celníci.

Pokus Satoshiho Nakamoto (pseudonym dodnes anonymního tvůrce Bitcoinu) o digitální hotovost vyšel i proto, že sám nebyl nenasytný. Na rozdíl od předchůdců postavil dálnici, na níž nevybírá mýtné.

Přečtěte si: Proč jsou z Bitcoinu velké banky tak nervózní?

Neexistuje místo pro důvěru

Důležitějším faktorem úspěchu jeho projektu je to, že v jeho geniálním řešení neexistuje místo pro důvěru. Žádné centrum nebo jedna autorita. Bitcoin žije možná už díky více než 100-tisícům těžařů, kteří jej chovají na svých počítačích. Je decentralizovaný.

Navzdory bublině má kryptosektor potenciál změnit svět. Tak jak internet změnil svět po prasknutí bubliny v technologických akciích. Díky snem o rychlém a bezpracný zbohatnutí laické veřejnosti ti, kteří na projektech pracovali, vydělali.

Nyní mají více zdrojů na zaměstnání kvalitnějších lidí a lepší život. Tyto zdroje nezmizí v portugalských dálnicích, akorát změní majitele. Nejde jen o nové měny, Smart Contracty – kódy běžící na blockchainoch mohou nabídnout množství finančních a pojistných produktů bez nutnosti víry v konkrétní instituci. Tedy levnější, rychlejší a transparentnější.

Prodávají důvěryhodnost

Tradiční finanční instituce nám prodávají důvěryhodnost. Za to si odkrajují z našich plateb mýtné. Někdy důvěru zneužijí. Nebo použijí naše peníze na své přežití. Ať už dotací z ministerstva financí nebo úvěrem zdarma z centrální banky.

Daimon zapomněl zmínit, že JPMorgan na pokutách za podvody a porušování zákonů pouze od roku 2010 zaplatila už 28,7 miliardy amerických dolarů. To je 46 procent celkové hodnoty všech existujících Bitcoin.

Anonymita krypotoměn a možnost využití automatizovaných smluv má potenciál změnit i samotný stát. K nepoznání. Proto přijdou zákazy. Konflikt je nevyhnutelný a jeho pravděpodobnost roste s popularitou a úspěšností kryptoměn.

Státní monopol na peníze je pro politiky a dnešní finanční systém příliš důležitý. Bez špatných peněz by se státy dnes již nevěděli financovat a velké banky by nedokázali přežít.

 

Přečtěte si: Návod, jak si koupit Bitcoin rychle a jednoduše pomocí kreditní karty

Leave A Reply

Your email address will not be published.

Chcete být informováni o nejnovějších akčních půjčkách na email?

Co získáte