5 věcí, kterým se emocionálně inteligentní lidé vyhýbají
Hned na úvod dnešního blogu mám pro Vás otázku. Víte co je to EQ tedy emoční inteligence? Možná jste o ní četli někde v časopise nebo v knize. Nebo jste viděli o její důležitosti nějaký dokument?
Pokud se chcete dozvědět o tomto tajuplném zdroji štěstí víc, tento článek je určen právě pro Vás.
Právě emocionální inteligenci se připisuje v životech lidí stále větší význam. A to v klíčových oblastech. Pro dosažení úspěchu v životě, kvalitu mezilidských vztahů či pro šťastnější život. Je tedy nesmírně důležitá a neměla by být ve stínu „svého bratra IQ“.
Emoční inteligence je schopnost identifikovat své emoce a emoce jiných lidí a pracovat s nimi. Byli byste překvapeni, kolik lidí nedokáže analyzovat své vlastní emoce, nemluvě o emocích své blízké.
Následně člověk neumí správně na aktuální situaci zareagovat a dochází ke konfliktům a celkovému napětí. Člověka ovládne stres. Dochází k takzvanému „komunikačnímu šumu“.
Partner si například při hádce myslí, že je partnerka na smrt uražená a naštvaná. Ačkoli ona je ve skutečnosti pouze smutná a objetí či polibek by jí vykouzlil blažený úsměv na tváři.
Emocionální inteligentní lidé dokáží své emoce ovládat a aplikovat je při řešení problémů a v komunikaci s jinými lidmi. Nejen tématu zlepšení života, ovládání strachů, trémy, bloků ale i tohoto tématu se dotkneme na 3 denním intenzivním tréninku který mění životy.
Mimochodem, emocionální inteligentní lidé, jsou schopni velmi efektivně řešit konfliktní situace.
A to zvládnutím nejen svých emocí, ale i emocí druhé strany. Vědí protistranu uklidnit a stabilizovat. Nebo dokáží při přátelském rozhovoru pozvednout náladu a vytáhnout z lidí pozitivní emoce.
Už z uvedeného zcela jasně vyplývá, proč je v životě EQ tak důležitá. Hraje totiž klíčovou roli v tom, jak budeme reagovat ve stresových či vypjatých situacích, v konfliktech. Jak víme překonávat překážky na cestě za vytyčenými cíli.
A v neposlední řadě je nezbytným předpokladem všech lídrů. Šéf může být moudrý a odborně na špici. Pokud je ale emocionální TLK, který neumí komunikovat s lidmi, nedokáže vést tým, motivovat ho a využít potenciál jednotlivých lidí, tak všechny jeho jiné kvality jdou do pozadí.
Mimochodem, vnímáte to stejně? Znáte někoho, kdo má podobné charakteristiky? Je skvělý odborník ale emocionální vyprahlý a tak si podkopává své vlastní postavení?
A teď nastává prostor, abychom si popsali, čemu se emocionální inteligentní lidé vyhýbají. Po přečtení tohoto blogu si tak můžete odpovědět na otázku nakolik se Vy sami cítíte emočně inteligentní. A od tohoto poznání se víte posunout mílovými kroky kupředu.
Protože s emoční inteligencí se dá skvěle pracovat a dá se podchytit. Ale o tom až v závěru tohoto blogu. 🙂
1. Nestěžují si a neremcaj
Lidé, kteří se neustále stěžují se vlastně dobrovolně staví do pozice oběti. Emocionální inteligentní lidé si uvědomují, že fňukání a stěžování vedou jen k tomu, že se cítí špatně nejen oni sami, ale i jejich okolí.
Depkovanie a sebetrýznění ještě nikomu nepomohlo. Pokud tak do hrobu …
Chronickým stěžováním a frflání si navíc sami pomyslně vyrážíme z rukou vlastní zbraně. Odkazujeme celému světu:
JSEM CHOUĎÁTKO, KTERÉ NENÍ SCHOPNÉ NIC PODNIKNOUT. CHCI VLASTNĚ POUZE POLITOVAT A UTÁPÍM SE DÁLE V POCITU, ŽE ŽIVOT JE NESPRAVEDLIVÝ. A UKAZUJI PRSTEM KDO JE VINNÝ ZA MOJE PROBLÉMY.
Emocionálně inteligentní lidé používají ve složitých situacích následující postup: Nejprve se vnitřně uklidní.
Ať už na hodině jógy nebo procházkou v parku nebo se v klidu usadí a vyčistí si hlavu meditací nebo si sepíší na papír pro a proti různých řešení. Pokud se rozhodnou pro rozhovor s blízkou osobou, tak pro konstruktivní rozhovor, který je někam posune, nejde jen o vylévání si srdce.
2. Dokáží říci NE – jiným i sobě samým
Emocionální zralí lidé mají vysoce vyvinutou úroveň sebeovládání. Není to její / jeho suchárstvo nebo neschopnost být spontánní. Vědí však rozlišit kdy si to mohou dovolit a kdy ne.
Pokud vědí, že jejich např. v pondělí čeká důležitá prezentace v práci nebo zkouška, nenechají se „spontánně“ strhnout na bujarý večírek, ze kterého je ještě dva dny bude bolet hlava nebo budou muset dospáváme spánkový deficit.
Jsou si jisti svými rozhodnutími a tak je i prezentují. žádné:
Hmmmm … Že By? Vždyť by to snad nevadilo…
A následný špatný pocit z vlastního selhání.
Emocionální inteligentní lidé vědí rozlišit kdy zachovat sebekázeň a kdy mají být na sebe přísní. Zároveň vědí i to, kdy si mohou dovolit spontánní „úlet“.
Stejně vědí říci jasné NE lidem, kteří překračují jejich vnitřní hranice. Kteří jim nesedí a stěhovali by jejich dolů. Jsou empatičtí, ale nenechají se emocionální vydírat nebo tlačit do kouta.
3. Nečekají, že budou šťastní díky někomu / něčemu
Znáte ty lidi, kteří si myslí, že pokud si najdou partnera, automaticky jim to zaručí štěstí?
Nebo dokonce, že partner je vytrhne z deprese, špatné nálady, frustrace, že jim zlepší zdravotní stav, změní jejich přístupy? Nebo, že pokud si koupí nejnovější auto, tak jim to dá maximální míru spokojenosti se životem? Kteří staví své štěstí na čistě materii nebo závislosti na jiném člověku?
Emocionálně inteligentní lidé vědí, že své vlastní emoce mají v rukou právě oni sami. A tím se řídí. V osobním, pracovním i ve finančním životě.
Že nejlepší cesta ke zklamání je spoléhat se na to, že někdo jiný zajistí, abychom byli šťastní, měli dobrou náladu nebo cítili radost ze života.
Zdroj štěstí má každý jeden z nás v sobě. Pokud ho nedokáže člověk aktivovat a hlavně udržovat si ho sám, jakýkoliv vnější zdroj je pouze krátkodobý a dočasný.
4. Nežijí v minulosti
Emocionálně inteligentní lidé se z minulosti poučí, ale nenechají se v ní uvěznit.
Neutápajú se v myšlenkách: „Už nikdy nebudu šťastný / á, úspěšný / á, protože se mi před x lety stalo tohle.“ Nebo řečmi: „Lepší už bylo …“.
Lidí, kteří žijí v minulosti ovládá většinou sentiment a nostalgie.
Emocionální inteligentní lidé si svou minulost váží. Jsou vděční za to co přežili: vztahy, vítězství i zklamání. Žijí však v přítomnosti: tady a teď. Vědí, že tím, co dělají a prožívají nyní, tvoří svou budoucnost.
5. Nenechají se ovládat strachem
Strach je silná emoce, která nás dokáže zcela zpacifikovat a vyřadit z provozu. Někteří lidé jsou přímo mistry v tom, že dokážou sami sebe vyděsit k smrti.
Dokáží si v hlavě vyskládat takové katastrofické scénáře, že by je mohli směle nabídnout jako námět na holywoodském film.
Emocionální inteligentní lidé vyhodnocují pouze reálné fakta. Vědí, že mají poslouchat jakýsi svůj vnitřní hlas, instinkt a sladit ho s fakty, ne s „fantasmagorie“.
Vědí zvážit co je skutečné riziko nebo hrozba. Nedají se však zastrašit nebo odradit myšlenkami: co když toto, co když tamto. Postupují tak vůči situacím i vůči lidem.
A skvělá zpráva na závěr: Emocionální inteligenci si lze tříbit.
Jak? Například tím, že si uvědomujeme jak na nás různé situace působí. Identifikujeme nejprve své emoce.
Například tak, že si večer před spaním promítneme určitou situaci, která nás rozrušila a uvědomíme si, jak jsme se v ní cítili. Následně se snažíme své emoce pozorovat.
Pak si v mysli promítneme a prožijeme, jak jinak mohla situace proběhnout, pokud bychom reagovali jinak.
Postupně se naučíme lépe rozeznávat a identifikovat i emoce lidí kolem. A komunikace s lidmi bude postupně přehlednější a srozumitelnější. Výsledkem budou i lépe a zdravější vztahy a kvalitnější, úspěšnější život.
Otázky na zamyšlení pro Vás: Jak jste na tom s emoční inteligencí Vy? Pracujete na tom, abyste se i v této oblasti neustále zlepšovali? Jak konkrétně? Co od nynějška změníte, abyste se v této oblasti zlepšily a zajistily si tak pohodovější život?
Vezměte si nyní pero a papír a napište si 3 situace z minulosti, kdy jste reagovali na někoho nebo něco neadekvátní. Co jste tehdy řekli? Co jste při tom cítili? Jak jste se cítili po dané situaci? (Mohlo jít o hádku s partnerem, šéfem apod.)
Následně si napište, jak byste reagovali zpětně. Nyní. Když už danou věc máte prožitou. Klidně si napište, co byste dané osobě řekli a zdůvodněte si proč.
- Zdroj: www.andywinson.sk