Podvody: Peníze za půjčku předem

3 1 037
4.7/5 - (3 votes)

Způsobů jak oklamat naivné lidi, kteří zoufale potřebují půjčku, je nepřeberné množství. Od podvodů se smlouvami a nevýhodnými podmínkami až po sociální inženýrství a vymámení peněz od nic netušících obětí na dobré slovo a sladké řeči podvodníka.

Pokud hledáte úvěr, ale nechcete sednout některému z podvodníků na lep, čtěte dál. Máme pro vás připraven seriál o těch nejběžnějších schématech. První z nich je platba předem za schválení úvěru podivnými platebními metodami.

 

Podvod: Peníze za úvěr předem

„Váš úvěr máte předschválený. Pošlete mi nyní poplatek za jeho zprostředkování pomocí terminálu Sazky nebo služby Paypal. Následně se setkáme na stanici a peníze spolu s podepsanou smlouvou vám osobně předám.“

Případně:

„Poskytnu půjčku téměř každému, neboť jsem soukromá osoba a jistím se smlouvou o úveru.
Půjčím od 20t až do 750t.
Garantuji rychlé vyplacení a to v hotovosti.
Zavolejte si a přesvěčte se.
Působím po celé ČR.
Jméno: Adam Nohavice
Telefon: 602111222
E-mail: adam.nohavice@seznam.cz
Stránky: Neuvádíme
Město: Praha
Nabídka: Půjčky od soukromých osob
Vloženo: 25.02.2016
Nízké úroky a možnost předčasného splacení bez sankcí.
Jsem na tel každý den od 7h do 19h.
V případě, že se mi nebudete moci dovolat, stačí poslat sms a já Vám zavolám nazpět.“

Co je tedy podstata podvodu při této platbě předem?

Podstatou tohoto podvodu je, že vám potencionální věřitel přislíbí úvěr, ale nejprve musíte zaplatit jakýsi poplatek. Jeho odůvodnění může být různorodé například

 • Zpracování úvěru
 • Rezervace půjčky
 • Různá administrativa a poplatky za výběr hotovosti
 • Cestovní náklady do místa setkání
 • Jiné nesmyslné důvody

Tento poplatek od vás podvodník bude požadovat, abyste zaplatili dopředu, ještě před setkáním a předáním peněz, o které jste žádali. V tom propracovanějším případě vám pošle předtím návrh úvěrové smlouvy, která může na první pohled vypadat věrohodně. Může obsahovat vyplněné vaše údaje i údaje o věřiteli. Rozepsané poplatky a splátky, případně i nějaký podpis.

Následně vás požádá o zaplacení „vstupního poplatku“. A zde právě tkví jádro podvodu. Bude od vás chtít zaslat peníze nějakým nevystopovatelným, případně nestornovatelným způsobem. Typickým systémem je Terminál Sazky, Wester Union, PayPal, MoneyGram, různé SMS platby apod. Nikdy vás nepožádá o zaslání přímo na svůj účet vedený v české bance ani platbu v hotovosti.

Co se stane, když poplatek uhradíte?

V momentě jako poplatek uhradíte se bude podvodník usmívat. Právě vydělal na vaší naivitě několik stovek v tom horším případě tisíců korun. Přestane s vámi komunikovat. Zmizí z povrchu zemského. Vám zůstane jen tíživý pocit na duši a účet za volání a smsky na číslo, které nikdo nebere. Po určitém čase vystřídá očekávání zoufalství. Rozhodnete se zajít na poštu, policii a zjistit, co se stalo a komu jste peníze poslali. Chcete přece buď slíbenou půjčku, nebo poplatek zpět. Jediné co se však dozvíte je, že nikdo netuší, kdo peníze na druhé straně vyzvedl. Možná vám dokážou pomoci, ale pouze se soudním příkazem – boj s větrnými mlýny může začít…

V případě mnoha podobných finančních služeb absolutně netušíte, komu peníze posíláte. Jejich následné vypátrání spolu s podvodníkem je velmi náročné a často prakticky nemožné. O vaše peníze jste s největší pravděpodobností přišli. To pro vás v případě, když jste je nejvíce potřebovali, není zrovna potěšující zpráva.

Jak se mám bránit?

Nejlepší obranou v tomto případě je prevence. Vůbec nebrat nabídky, které se vám na první pohled nezdají. Následně pak:

 • Vybírejte si důvěryhodné poskytovatele
 • Kontrolujte a ověřujte údaje na smlouvě
  • Zkuste například zadat jména ze smluv do vyhledávače
  • Zjistěte, zda dané společnosti existují a jaké mají reference
  • Zavolejte na čísla uvedená na smlouvě jako kontaktní údaje. Pokud se vám na druhé straně ozve hotel, něco asi není v pořádku
 • U osobních poskytovatelů se snažte jednat osobně s věřitelem nebo jeho zástupcem
 • Nikdy neposílejte peníze před uzavřením úvěru. Seriózní poskytovatelé chtějí první peníze až po podpisu smlouvy, případně s první splátkou.

Chci vidět přehled seriózních nebankovních poskytovatelů půjček

Líbil se vám článek, sdílejte

3 Comments
 1. Petr řekl(a)

  Timto bych vás požadal o uvěr do doby než budu mýt z čeho vám to vratim ano

  1. Liška řekl(a)

   Ahoj Petře, tvůj zájem mě těší, ale bohužel já žádné půjčky neposkytuju. Zkus se podívat například do seznamu ověřených poskytovatelů (http://financniliska.cz/prehled.php) a dohodnout se s některým z nich.

 2. Petr Dufek řekl(a)

  Dobrý den! To, že se vybírají poplatky před uzavřením úvěrové smlouvy a vědomí toho, že tyto praktiky jsou podvod, to je známo většině veřejnosti už minimálně 15 let. S podvodníky se roztrhnul pytel počínaje panem Koženým a jeho Harwardským fondem. Pak se začaly tunelovat kampeličky. Posléze začaly podvody s topnými oleji. Řeší se vždycky raději drobné krádeže, než aby si někdo špinil ruce a strkal nos do něčeho velkého, kde je u koryta plno mocných prasat, která v případě ohrožení začnou kvičet a útočit. Případně začnou promlouvat druhé, aby zakryla vlastní špínu. Asi proto pozoruji v poslední době, že přibývá feťáků, alkoholiků a naše republika se podobá Titaniku, který jako časovaná bomba tiká a jednou za cca 30 let vybuchne. 1939, 1968, 1989, ?

Leave A Reply

Your email address will not be published.

Chcete být informováni o nejnovějších akčních půjčkách na email?

Co získáte