Splácet nebo šetřit? Co je lepší pro vás a co pro banku?

0 254
5/5 - (1 vote)

Splácet nebo šetřit? Co je lepší pro vás a co pro banku? Spotřební úvěr dostanete v bance téměř na počkání. Je to rychlé řešení, které vás však může bolet dlouhá léta. Banka na spotřebním úvěru dokáže slušně vydělat a vy to musíte zaplatit. Co by se stalo, kdyby jste spotřební úvěr vyměnili za spoření? Výsledek vás možná překvapí.

Úvěry na spotřebu nepatří právě k nejlevnějším. Povolené přečerpání a kreditní karty provází úrok od 15 do 19% ročně. Patří mezi nejčastější úvěry a jsou velmi snadno dostupné.

Spotřební úvěry nepatří také právě k nejlevnějším. Můžete je najít výjimečně s úrokem i pod 5% ročně, ale to jsou opravdu ojedinělé případy. Většinu stávajících spotřebních úvěrů najdete s úroky od 8 do 20% ročně, výjimečně i více. Vycházím z čísel, se kterými se setkávám v praxi.

O tom, jak se daří našim bankám mluví také tento obrázek.

VYNOSYVybrali jsme jen 3 největší banky. Jejich akcionáři se nemají na co stěžovat. Banky dlouhodobě vydělávají a generují zisky. Část zisku pro banku vzniká i díky spotřebním úvěrem.

Pokud vám banka tvrdí, že je lepší splácet jak šetřit, tak má pravdu. Zapomněla však dodat, že ve většině případů je to lepší pro banku a ne pro vás.

Spoření vs. splácení – srovnání v číslech

Nabízím konkrétní ukázku při koupi nějakého zboží za 300.000 Kč. Může to být např. auto a může to být zařízení domácnosti. V podstatě to je jedno, na co použijete peníze. Tato čísla platí paušálně.

Pokud si půjčíte od banky 300 000 Kč s úrokem 12% a splatností 8 let, tak bance na úroku zaplatíte 5.602,73 €. Měsíčně budete bance splácet 4 875,90 Kč a to celých 8 let. Po skončení splácení vám zůstane akorát to, co jste si za to koupili. Pokud je to spotřební věc, tak to už nemá téměř žádnou hodnotu.

Spotřebitelský úvěr na 8 let

Co by se stalo, kdyby jste přesně stejnou částku investovali stejnou dobu jako je splatnost úvěru? Každý měsíc investujete 4 875,90 Kč a děláte to 8 let. Je to přesně to samé jako splácení úvěru. Neplatíte ani cent navíc. V čem je zásadní rozdíl? Na konci budete mít před zdaněním částku 574 091,10 Kč.

Za 300 000 Kč si můžete koupit bez úvěru totéž, co v prvním případě přes úvěr a ještě vám zbude 274 091,10 Kč. Co s nimi uděláte je jen na vás.Pravidelné investování na 8 letJak dlouho musíte investovat, abyste získali 300 000 Kč dříve než za 8 let? U úvěru získáte peníze hned a zaplatíte za ně 468 086,40 Kč. Pokud byste investovali částku měsíční splátky úvěru při zhodnocení 5% p.a, tak byste na to potřebovali cca 4,6 roku.

Pravidelné investování - CS 300000 kč

 

Pokud byste si peníze odkládali do ponožky nebo na bankovní účet s nulovým zhodnocením, tak byste na to potřebovali cca 5,1 roku. Je to stále nesrovnatelně levnější než spotřební úvěr.

Investování s nulovým výnosem

Kupovat si spotřební zboží na úvěr je zajímavé hlavně pro banku. Pro vás to znamená poměrně slušnou finanční ztrátu. Nedělejte to. Pokud můžete splácet, tak můžete i šetřit. Nevydělá banka, vyděláte vy.

Kde investovat, pokud chcete vyšší výnos než nabízejí bankovní vklady?

A nyní mohou padat otázky, že kde je možné vydělat 5% ročně. Na bankovním účtu to momentálně nejde. Kde je to možné dosáhnout, jsou podílové fondy. Je jich obrovské množství a toto je jen pár z nich.

investovani

Všechny z nich vydělali více než 5% ročně za posledních 10 let a to i přes velké krizi. Jsou fondy, které vydělali méně a jsou fondy, které vydělali ještě více.

Co dodat na závěr?

  • Pokud vám nedává smysl platit zbytečné úroky na drahých úvěrech, tak můžete místo toho raději investovat a v budoucnu si můžete dovolit více.
  • Výběr a nastavení své investice konzultujte se svým finančním zprostředkovatelům. Výběr vhodných fondů a celkové nastavení investice je základem pro dosažení požadovaného výnosu.
Leave A Reply

Your email address will not be published.

Chcete být informováni o nejnovějších akčních půjčkách na email?

Co získáte