Do čtvrtého kvartálu tohoto roku vstupujeme s extrémně nízkou volatilitou, nízkými úrokovými sazbami, nízkou inflací a slabým hospodářským růstem. Doplňuje to velká úzkost a sociální nerovnost.
Poslední kvartál v ekonomice bude o amerických prezidentských volbách. Kromě toho je to již tradičně obdobím roku, které je příznačné slabým apetitem po rizikových investicích, a opatrností vlád k výdajům ze svých již dlouho napjatých rozpočtů. Jinými slovy, představení začíná.
Jsem stále přesvědčen, že svět nemůže přežít ještě silnější dolar. Přesto v Saxo Bank pozorně sledujeme jako v posledních měsících stouply „náklady na kapitál“ pro nestátní subjekty a jako zdroje dolarového úvěrování pomalu vysychají.
Dolar bude růst a zlato zaznamená pokles hodnoty
Vede nás to k pozitivní krátce až střednědobé předpovědi na silnější dolar a tím pádem k možnosti poklesu měnového páru EURUSD směrem k paritě. Stabilizaci páru USDJPY předpokládáme kolem hodnoty sto.
Kromě toho z dlouhodobého hlediska předpokládáme pokles hodnoty zlata a stříbra.
Další důvod, který hovoří ve prospěch silnějšího dolaru, tkví v úvěrovém trhu. Ukazatel TED spread, který slouží i jako indikátor kreditního rizika, stoupl v průběhu tohoto roku o 40 bazických bodů, což znamená růst úvěrového rizika.
Stejně stoupl i související index LIBOR, který se vztahuje k ceně peněz mezi bankami.
Federální rezervní systém (Fed) je stále na tahu se zvyšováním sazeb. Trhy však očekávají až dvě zvyšování.
Ke zvýšení sazeb dojde až v prosinci
V dnešní situací je velmi pravděpodobné, že ke zvýšení sazeb dojde až v prosinci, tedy po volbách. Se 60 procentní pravděpodobností to bude o 0,25 procenta.
Zatímco Fed váha se zvyšováním sazeb, ostatním centrálním bankám, jak ECB, Bank of England a Bank of Japan, docházejí možnosti jak podpořit trh.
Nedávno jsme mohli být svědky, že i politici už nepřímo přiznávají, že kvantitativní uvolňování nefunguje. Zároveň tištění peněz jen zvětšuje bublinu v oblasti bydlení a trhů. Konečně tak svítá na lepší časy a politici si uvědomují, že je třeba začít dělat něco jiného.
Nové je staré
Platí to stále, a to i při současném snění o fiskální expanzi, která by mohla zachránit svět. Jde o lék, který již byl jednou, v roce 2009, kdy bylo třeba nakopnout nový hospodářský cyklus, použitý. Je tu však další háček, který musíme brát v úvahu.
Fiskální deficity jdou ruku v ruce s rozhodnutími politiků. Vlády se však aktuální, z pohledu výdajů, nacházejí na dietě. Platí to zejména pro velké západní ekonomiky, jako Spojené státy americké, Francie a Německo.
Důvodem jsou blížící se volby
Jako je zvykem, během voleb se nic neděje a stejně je tomu i v následujících sto dnech.
Proto, i když se bude letos stále více mluvit o fiskálních pobídkách a o tom, jak by měly státy více investovat do infrastruktury, ve skutečnosti budou ale politici a jejich plány zavřené v svěrací kazajce.
Opět tedy uslyšíme prohlášení:
„JEŠTĚ NE, MOŽNÁ PŘÍŠTÍ ROK“.
Už nyní tedy mohu říci, že i rok 2017 bude jen dalším ztraceným rokem bez hospodářského růstu. Pozitivní však je, že pravděpodobně dojde k rozvratu a změnám, které dají věci do pohybu. Já sám už po této nutnosti změny volám několik let.
Republikánský prezidentský kandidát Donald Trump vyhrát americké volby může i nemusí. Jeho voličů a podporovatelů však nelze přehlížet. Sociální smlouva je totiž narušena a o důsledky nebude nouze.
Osobně si myslím, že novým americkým prezidentem se D. Trump stane. Vůbec ne kvůli jeho zásadám a ani ne pro jeho názory, ale proto, že představuje vzdor vůči současnému zřízení.
Pokud D. Trump usedne do Bílého domu, nestane se tak pro jeho osobnost, ale pro hlubokou neoblíbenost jeho soupeřky, demokratické kandidátky Hilary Clintonové nejlépe reprezentuje pokračování současného směřování země.
Měli bychom si uvědomit, že společenská smlouva se vytvářela staletí a byla postavena na důvěře, že oba, ovládání i vládnoucí, z ní budou profitovat.
Nicméně v současné ekonomice předstírání a prodlužování to už neplatí. Ovládání ztratili práci, disponibilní příjem a jejich víru v budoucnost.
Každý politik, který se bude chtít zmocnit úřadu kdekoli na světě a bude představovat opak současného zřízení, bude zvolen.
Opět připomínám, že to nebude na základě jeho zásluh, nebo myšlenek, ale jen proto, že tento svět už má po krk politiků s neměnící se agendou.
Tito politici představují současný svět, ve kterém dochází k největší nerovnosti, nejnižší produktivitě, řízenému mechanismu sazeb, spolu s nejnižší volatilitou všech dob a maximální nespokojeností.
Myslím si, že čtvrtý kvartál nám přinese první náznaky změn v politickém procesu. Vyvolá to velké rozkolísanosti na trzích.
Zpočátku zůstane trh v šoku
Zjistí totiž, že jeho portfolio je příliš korelované a že ani bezpečné přístavy, dluhopisy a zlato, už nejsou dostatečně bezpečné.
Přečtěte si: Nová krize konečně přinutí vlády jednat
V současnosti je až 60 procent všech aktiv v korelaci. Znamená to, že neexistuje žádná překážka a všechny aktiva se pohybují ve stejném směru. Jinými slovy, za posledních osm let jsme se nepohnuli nikam. Stále se totiž pohybujeme v kruhu.
Trhy jsou tímto neustálým rotace vyčerpány a nezůstal už nikdo, kdo by chtěl v tomto směru pokračovat.
Všechny makroekonomické změny v historii pocházeli z politických chyb. Bude sice obrovském chybou, když se Donald Trump stane americkým prezidentem, avšak dá to do pohybu rozvrat systému, který svět potřebuje.
Připravte se na hrbolatou cestu, doporučujeme vzít si ochrannou helmu. Tato cesta nám ukáže mnoho falešných předpokladů, na kterých byl tento trh postaven.
- Autor: Steen Jakobsen, hlavní ekonom Saxo Bank
- Zdroj: Saxo Bank
[…] Přečtěte si: Novým americkým prezidentem se pravděpodobně stane Donald Trump […]