V tomto mini díle bych se ráda zaměřila na pojem „Bezúročná půjčka“.
Na první pohled se zdá, že je to půjčka zdarma. Neplatím přece žádný úrok a tedy nic navíc. Když si půjčím 5000 Kč s úrokem 0% vrátím o měsíc 5000Kč + (0,00% x 5000) = 5000Kč. Úžasné. Z čeho tedy ale věřitelská společnost žije? Jakou má motivaci dělat samaritána a lidem jen tak půjčovat? Proč má trnout, zda jí všichni peníze vrátí? Bez jakékoliv kompenzace.
Pravda je však trochu jiná. Když si odmyslíme rodinu a přátele, tak vám nikdo jen tak peníze na dobré slovo a zdarma nepůjčí. Když si totiž půjčíte 5000Kč na 5 měsíců zaplatíte 5x1200Kč a v konečném důsledku tedy 6000Kč. Jak je to možné, když je půjčka bez úroku?
Zcela jednoduše peníze navíc zaplatíte ve formě nějakého poplatku. Věřitelé schovávají svůj zisk, „to co vy zaplatíte navíc“ do různých poplatků:
• Poplatky za poskytnutí úvěru
• Různé pojištění
• Poplatky za vedení účtů
• …
Tyto jsou vám naúčtovány buď hned při uzavření smlouvy o úvěru, nebo jsou součástí jednotlivých splátek. Podobně jako v příkladu výše, je splátka jistiny např. 1000 a 200 je splátka poplatku za poskytnutí úvěru. Úvěr vás proto stál 1000Kč, přesto, že úrok byl nulový. Těchto tisíc korun je zisk věřitele a jeho motivace nějaké peníze vám půjčit.
Důvodů na toto jednání je několik:
• Prvním a nejdůležitějším je, že bezúročná půjčka zní pro klienty zajímavě – „je zdarma“
• Druhým je daňové zatížení pro poskytovatele
Jak se tedy rozhodnout, zda je daný úvěr lepší než jiný? K tomu slouží výpočet RPSN, je to číslo které udává, jaký drahý je úvěr ve srovnání s jiným. Zohledňuje veškeré náklady s ním spojené. Vypočítat si ho můžete např. v onlie kalkulačce na https://www.dtest.cz/kalkulacka/rpsn
Chci vidět přehled seriózních nebankovních poskytovatelů půjček