Podvod s kopiemi dokladů před uzavřením smlouvy o půjčce

Rate this post

Před pár dny se v několika skupinách na facebooku zaměřených na půjčky objevil zajímavý příspěvek. Jedna z podvedených slečen (říkejme ji Petra) upozorňovala na paní, která se vydávala za zprostředkovatelku úvěru (říkejme ji Eva). Paní Eva, s na první pohled seriózní fotografií, se vydávala za zástupce jedné úvěrové společnosti a nabízela vyřízení úvěru za slušných podmínek. Petra potřebovala půjčku, a proto s paní Evou navázala dialog.

Po prvotním kontaktu Petře paní Eva oznámila, že pro dokončení a schválení její žádosti bude potřebovat kopie dvou jejích osobních dokladů. Instruovala ji přesně, které strany a jako jednotlivé doklady naskenovat a na jakou emailovou adresu je má odeslat. Slečna Eva dodržela postup a na podivný email pani_eva123@seznam456.cz odeslala potřebné dokumenty. Od toho momentu se po paní Evě slehla zem a přestala úplně komunikovat… Slečna Eva čekala pár dní a pak se dozvěděla, že podobnou zkušenost má již několik podvedených. Ihned oznámila celou věc na policii. V tom momentě však na její jméno již byly uzavřeny dva další úvěry, o kterých ani netušila. Nyní ji honí věřitelé, kteří se domáhají svých splátek.

S vysokou pravděpodobností budou tyto falešné úvěry časem stornovány, jelikož Eva celou věc ohlásila policii. To ale nějaký čas potrvá. Tento proces se může táhnout měsíce a do té doby jí budou už tak nelehkou situaci ztrpčovat i věřitelé a jejich vymahači. Bude nucena platit splátky za úvěry, které jejím jménem podvodnice uzavřela. To že jí peníze nakonec pravděpodobně vrátí, nemění nic na věci, že celý tento proces bude pro ni neskutečně stresující.

Co je cílem podvodu s doklady?

V nejlepším případě vymámit fotokopie dokladů nebo alespoň osobní údaje oběti. S těmito se dají později dělat neuvěřitelné věci. Například uzavřít podvodný úvěr nebo hypotéku, otevřít účet v bance a ten následně dostat do hlubokého debetu, případně prodat na černém trhu pro použití při exotičtějších procesech – jako bílého koně. Existuje nepřeberné množství dalších, pro dotyčnou osobu v budoucnu velmi nepříjemných akci, které může podvodník využít pro své vlastní obohacení se.

Jak se podvodu s doklady bránit?

To, že na facebooku najdeme tisíce falešných profilů je už snad známá věc. Vždy je nutné si ověřit identitu člověka, se kterým komunikujeme. Stále se však najdou naivní lidé v nouzi, kteří jsou ochotni uvěřit, že se baví s reálným zástupcem té či oné společnosti jen na základě jejích tvrzení.

Nejlepší obranou v tomto případě je prevence. Následně

  • Vybírejte si důvěryhodného poskytovatele
  • U osobních poskytovatelů se snažte jednat osobně s věřitelem nebo jeho zástupcem
  • Nikdy neposílejte kopie dokladů přes internet na neznámé adresy. Seriózní poskytovatel si vaše doklady buď ofotí osobně při podpisu smlouvy, nebo vám dá věrohodnou emailovou adresu. Například ve formátu doklady@uverova-spolecnost.cz
  • Kontrolujte a ověřujte údaje na smlouvě
    • Zkuste kupříkladu zadat jména ze smluv do vyhledávače
    • Zjistěte, zda dané společnosti existují a jaké mají reference
    • Zavolejte na čísla uvedená na smlouvě jako kontaktní údaje. Pokud se vám na druhé straně ozve hotel, něco asi není v pořádku

Chci vidět přehled seriózních nebankovních poskytovatelů půjček

PodvodyPůjčkaÚvěr
Comments (0)
Add Comment