Vyřizování půjčky, úvěru či hypotéky nepatří ke každodenním činnostem. Když už ale potřebujete finanční náplast, měli byste postupovat opatrně a obezřetně. Víte, jak vybrat ideální půjčku a mít jistotu, že nebudete mít se splácením problémy? Připravila jsem pro Vás pár doporučení, která Vám pomohou vyhnout se nepříjemným překvapením v budoucnu.
Televize, rádio, billboardy, internet. Tato média Vás „bombardují“ a slibují, že právě tato půjčka je nejlepší. Téměř 70% obyvatel České republiky si myslí, že umí vybrat vhodný typ úvěru. Nevhodně zvolená půjčka má pak katastrofální následky, které mohou vést až k problémům se splácením.
Jenže jak proplout mořem nabídek, produktů a zakotvit u správné úvěrové společnosti?
Pokud nechcete bloudit internetem, brodit se po kolena v reklamních letácích bank a šlápnout vedle, mám pro Vás 6 rad, které Vás nasměrují k pro Vás nejlepší půjčce.
Na co byste se měli zaměřit?
1. Úroková sazba není jediným měřítkem.
Musíme si přiznat, že český národ je přecitlivělý na cenu. Průměrný občan touží po získání co nejvýhodnější úrokové sazby. Jenže půjčka není pouze úrok. Nezapomínejte na další poplatky za zpracování úvěru, vedení účtu, odhad nemovitosti, předčasné splacení a podobně.
Lákavá reklama, která Vám nabízí „nejnižší úrok“, Vám totiž může všechno napočítat v dalších skrytých poplatcích. Naopak heslo „půjčka zdarma“ obvykle znamená, že náklady jsou schované ve vyšší úrokové sazbě.
Úroková sazba se nazývá roční procentní sazba nákladů (RPSN). Instituce poskytující spotřebitelskou půjčku mají povinnost tento údaj sdělit, hypoteční banky i stavební spořitelny nikoliv. Proto si při porovnání úrokové sazby dejte pozor na zkreslení.
2. Máte dostatek prostředků na splácení?
Nežli začnete uvažovat o žádosti o půjčku, tak si ujasněte, jestli máte na splácení dostatečné množství peněz. Vzít si krátkodobou půjčku třeba na jeden jediný rok je závazek, během kterého se Vaše situace může razantně změnit.
Jedná-li se o hypotéku, tak čím víc budete mít vlastních prostředků, tím je pro úvěr méně rizikový pro Vás i pro banku. To znamená, že se dostanete na mnohem nižší úrok. Při těchto kalkulacích vůbec není od věci půjčit si například od rodičů nebo využít stavební spoření. Druhou možností je přemýšlet o vyšší hypotéce a našetřené peníze si schovat jako rezervu.
Pokud si nejste jisti schopností úvěr splácet, raději si na svou půjčku počkejte. Je to nejlepší způsob, jak se vyhnout problémům.
3. Vysoká či nízká splátka?
Na jak dlouho si půjčit? Je lepší vysoká splátka na 2 roky, nebo nižší měsíční výdaje na 30 let? Jednoznačně je nejlepší mít jakoukoliv půjčku z krku co nejdříve. Při stanovení přesné měsíční splátky je důležité určit, co Vaše peněženka vzhledem k Vašim výdajům unese.
Proto není od věci zvolit o pár let delší splatnost s nižší splátkou, které funguje jako „rezerva“. U většiny společní je možné v průběhu výši splátky měnit, či dokonce splatit půjčku předčasně. U nebankovních buďte obezřetní a peníze vraťte co nejdříve.
4. Nevychází Vám splácení?
I to lze řešit Nečekaná událost Vás může během půjčky zaskočit tak, že jeden měsíc zkrátka na uhrazení splátky nemáte. Tato situace může potkat každého a je třeba ji řešit, hned. Musíte si uvědomit, že úvěrové společnosti si jdou vždycky tvrdě za svým a čím dřív svůj problém začnete řešit, tím lépe z toho vyjdete.
Nečekejte však, že Vám dá Váš zprostředkovatel půjčky něco zadarmo. Připravte se, že každé prodloužení půjčky bude něco stát. Je to ovšem lepší, než kdybyste se dostali do spáru exekutora.
5. Nesplácet?
Čiré šílenství Může se stát, že nezaplatíte jednu či dvě splátky. Nejlepší je domluvit se ihned s úvěrovou společností na schůdném řešení, nebudete na tom tolik tratit. Firma poskytující půjčku chce v první řadě spokojené zákazníky a v druhé chce vydělat. Pokud nebudete řešit schopnost nesplácet půjčku, čekají Vás veliké komplikace.
Při výběru půjčky si předem přečtěte, co by Vás mohlo čekat v případě splátkového prodlení. Funguje to jako odstrašující případ. Každá upomínka stojí pár stovek korun, uzavření splátkového kalendáře taktéž není zadarmo a s procenty u smluvní pokuty za každý den prodlení společnosti také nešetří.
6. Poslední rada? Číst, číst, číst.
Zní tato rada banálně? Možná ano, ale asi byste nevěřili, kolik lidí „prolétne“ obchodní podmínky za pár vteřin.
Jedná se sice o několik stránek, které jsou hustě popsány, avšak při nedůsledném čtení na Vás může někde číhat zakopaný pes. Nebojte si vzít na prostudování smlouvy nějaký čas, nebo si ji klidně vzít domů na pár dní. Žádné profesionální společnosti to problém činit nebude.
Pokud se budete držet těchto základních rad, nemusíte se bát smlouvu o půjčce podepsat.
Chci vidět přehled seriózních nebankovních poskytovatelů půjček