V Americe přibývá 1700 milionářů denně

5/5 - (1 vote)

Zdá se, že americký sen stále žije! Ve Spojených státech přibývá 1 700 nových milionářů denně. Je však pravda, že jen málokterý má na tom vlastní zásluhu. Američané mají v soukromém vlastnictví 55,6 bilionu dolarů. V zemi žije více milionářů než v kterémkoliv jiném státě.

Majetek v hodnotě alespoň milion dolarů má dnes 8 milionů amerických domácností. Za pět let (od roku 2010 do roku 2015) tento počet stoupl o 2,4 milionu domácností, což je nárůst o 42 procent. Velmi podobný nárůst, o 39 procent, se očekává iv dalších pěti letech. V roce 2020 tak bude mít milion dolarů a více již 11,1 milionu domácností v USA. Jde přitom jen o finance, v této částce není započtena hodnota nemovitostí či luxusního zboží (například aut).

Generační výměna

Boston Consulting Group, která statistiky zveřejnila, uvádí, že každý den přibude 1 700 nových amerických milionářů. Tento prudký nárůst však nesouvisí s žádným ekonomickým boomem. Velkou většinu soukromého majetku v USA totiž drží v rukou staří lidé a nyní přechází na jejich děti. Jde o největší generační výměnu majetku v historii.

V průzkumu Spectrem Group více než polovina amerických investorů s majetkem přes 25 milionů dolarů uvedla, že dědictví bylo jedním z faktorů, které přispěly k jejich bohatství. Ve věkové skupině do 50 let přitom dědictví jako faktor uvádělo již 73 procent z těchto investorů.

Není milion jak milion

Většina z nejbohatších lidí začala svou kariéru po druhé světové válce, kdy americká ekonomika zažívala obrovský růst. Pozdější generace už takovou příležitost neměli. Vypracovat se jen vlastním úsilím je proto dnes mnohem těžší, než to bylo pro těchto starších milionářů.

Navíc ani dnešní milion není tím, čím býval. Bloomberg uvádí, že v roce 1980 mělo stejnou kupní sílu 341 000 dolarů a v roce 1915 to bylo dokonce 45 000 dolarů. Takže pokud někdo vydělal milion řekněme před 30-40 lety, byl přibližně třikrát bohatší než dnešní milionář.

Možná i proto se vyšší střední třída v USA necítí bohatá. Mají sice na účtu milion, ale na kvalitní školu pro děti si i tak většinou půjčují a obavy u nich vzbuzují i náklady na péči ve vyšším věku.

Bohatá a vyšší střední třída jsou jedinými skupinami obyvatelstva, které zaznamenaly nárůst za posledních 35 let. Naopak, střední třída a nižší střední třída poklesly. Rozdíly mezi bohatými a chudými v USA se neustále zvyšují.

Tři čtvrtiny Američanů žijí z měsíce na měsíc a nedokážou si v průběhu roku nic ušetřit.

BohatstvíMilionářPrůzkum
Comments (0)
Add Comment