Berete si půjčku? Tohle byste měli vědět ještě před podpisem smlouvy

0 192
5/5 - (1 vote)

Spotřební úvěr. Na co je dobrý?

Spotřební úvěr je pouhým prostředkem k tomu, jak přijít rychle k penězům, které aktuálně potřebujete. V rámci finanční gramotnosti byste ještě před podpisem měli ovládat, co znamenají jednotlivé položky a pojmy na smlouvě, aby vás později nečekali nepříjemné překvapení.

Při nedostatku finančních prostředků na zajištění čehokoliv, co právě potřebujeme, si většina lidí bere úvěr buď od banky anebo od nebankovního subjektu. Výhodou půjčky je zejména to, že člověk přijde rychle k penězům, které v té chvíli reálně nemá. Vždy je však třeba myslet i na poplatky a úroky spojené s poskytnutím peněz, které v konečném důsledku úvěr vždy prodraží a vy splatíte víc, než jste si půjčovali.

Spotřebitelské půjčky bývají dvojí – účelové a bezúčelové. K těm prvním potřebujete dokladovat, na co se půjčované peníze použijí. Bez uvedení záměru vám totiž takový úvěr nebude poskytnut. Dnes jsou však velmi populární a často i věřiteli nabízeny bezúčelové úvěry. Poskytnutí informací na co se poskytují, není třeba.

Když půjčka, tak s rozumem!

Vždy před podpisem smlouvy byste měli zvážit, kterému bankovnímu nebo nebankovního subjektu se zavážete. Jednotlivé instituce se totiž mohou lišit ve výši poplatků za poskytnutí úvěru a také v tom, jaký úrok vám poskytnou. K žádosti o půjčku budete potřebovat mimo jiné často také doklad o příjmu, který poskytovateli úvěru napoví, zda budete schopen půjčku splácet.

Tohle už nemůžu více urgovat, ale když už dojde k podpisu smlouvy, nenechte na sebe tlačit. V klidu si prostudujte každou položku. Ano, dokonce i dodatky, které jsou napsány malými písmeny.

Smlouva by měla obsahovat výši poskytnutých financí, dohodnutou výši a frekvenci splátek, uvedenou roční procentní sazbu nákladů (RPSN), podmínky, za jakých může být RPSN změněna, výši nákladů, které nejsou zahrnuty do RPSN, sankce za porušení smlouvy a také způsob zániku závazku vůči poskytovateli půjčky.

Pokud kterákoli položka nesplňuje to, co bylo dohodnuto dopředu, v žádném případě smlouvu nepodepisujte.
To že seriózní instituce poskytující služby s poctivými úmysly poznáte například i díky tomu, že na webu mají uvedeny všechny potřebné informace a k nahlédnutí mají zveřejněnou i smlouvu, která je srozumitelná i pro běžného člověka.

Půjčky nejsou pro zábavu, pozor na exekutory

Ještě předtím, než se rozhodnete, že si vezmete spotřebitelský úvěr, měli byste zvážit všechny povinnosti a rizika, která vyplývají z nesplácení půjčky. Pokud byste totiž dlouhodobě půjčku nespláceli, může vám hrozit exekuce. Návrh na exekuci podává věřitel, kterému peníze dlužíte.

Exekutor je úřední osoba, která má při nespolupráci dlužníka oprávnění vstoupit do jeho osobních prostor i bez jeho fyzické přítomnosti. V exekučním řízení vám mohou být pozastaveny bankovní účty, zabaven majetek či dokonce prodána nemovitost za účelem splacení všech vašich dluhů.

Na závěr

Zdravý rozum káže, že byste si neměli brát půjčku, pokud výše splátky činí více než 50% vašich příjmů. Účel půjčky by neměl představovat finance na pokrytí běžného chodu domácnosti. Toto jsou jedni z kritických faktorů, které již mnoho lidí díky půjčkám dostali na kolena.

Pokud si myslíte, že jste zvážili všechna rizika a jste již rozhodnutí pro svého poskytovatele, přečtěte několik rad jak identifikovat seriózního věřitele. Zkuste si projít přehledný, skoro úplný, seznam seriózních nebankovních poskytovatelů půjček a případně členy asociace APNÚ.

Chci vidět přehled seriózních nebankovních poskytovatelů půjček

Líbil se vám článek, sdílejte

Leave A Reply

Your email address will not be published.

Chcete být informováni o nejnovějších akčních půjčkách na email?

Co získáte